Zdravie

Sila výživy pre športovcov

Mnohí športovci pripisujú cvičeniu a tréningu každý deň taký veľký význam, no mnohí z nich zabúdajú na základné princípy výživy. Konzumácia správneho druhu jedla je však dôležitým faktorom – ak naň zabudnete, dosiahnutie vašich fitness cieľov bude oveľa ťažšie.

Niektoré potraviny obsahujú živiny, ktoré vaše telo potrebuje na čo najlepší výkon. Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že konzumácia sacharidov vám dodáva energiu. Okrem toho tuk obsahuje vitamíny a bielkoviny a umožňuje telu opraviť sa po namáhavom tréningu alebo súťaži.

Jedlo, ktoré musí športovec konzumovať, sa skutočne nelíši od tradičnej, zdravej výživy, ktorú odporúčajú odborníci na výživu. Tri faktory, ktoré sú najdôležitejšie, pokiaľ ide o plán zdravého stravovania, sú sacharidy, bielkoviny a tuky. Všetky tri sú mimoriadne dôležité pri leštení vašich športových schopností a zdravého tela vo všeobecnosti.

Banán a jeho nutričné ​​hodnoty

Banán je tropické ovocie, ktoré sa zvyčajne pestuje v trópoch. Odtiaľ sa najčastejšie dováža do našej krajiny. Väčšina banánov dosahuje 10 cm až 15 cm, existujú však výnimky, ktoré dosahujú 30 cm. Štatisticky je najväčším producentom banánov India.

Dnes je toto ovocie praktickou, výživnou maškrtou pre starších aj mladších. Banány majú veľa rôznych nutričných hodnôt – vitamíny, mastné kyseliny, bielkoviny, sacharidy a minerály. Jeho výhodou je aj nedostatok cholesterolu. Jeho nutričná hodnota nie je nízkokalorická, preto by ľudia snažiaci sa schudnúť po tomto ovocí nemali siahať.

Výhrevnosť banánu je 89 kcal/100g, preto je banán ideálnym občerstvením po tréningu pre ľudí, ktorí športujú. Konzumácia banánov vám dodá silu, pretože poskytuje cukry, ktoré pôsobia ako energetická podpora. Ľudia trpiaci cukrovkou by sa mali vyhýbať konzumácii banánov, pretože majú pomerne vysoký glykemický index, najmä veľmi zrelé ovocie.

Ako žijeme?

Bohužiaľ, strava mnohých moderných ľudí zanecháva veľa želaní. Malé a často aj zanedbateľné množstvá zeleniny sú základnou chybou. Siahnúť po vysoko spracovaných potravinách tiež nepomáha, možno to považovať za najväčší hriech proti zdraviu. A tiež pohodu. Takto jediaci ľudia sú permanentne unavení, nervózni a apatickí.

Ak sa však do denného jedálnička zavedie viac prírodných produktov, najmä zelenina a ovocie, rozdiel pocítite už za krátky čas. Červené mäso tvorí v strave Poliakov príliš veľa miesta. Zníženie jeho množstva vám medzitým umožní vychutnať si lepšiu pohodu a zdravie.

Stojí za to ich nahradiť bielym mäsom a namiesto živočíšnych produktov je najlepšie zaviesť rastliny. Strava súčasných Poliakov by sa mala zmeniť, ak skutočne očakávajú dlhý život v zdraví a pohode, ktorý ich každodenne sprevádza. Hra, ktorá stojí za sviečku.