Doplnky

Aké sú proteínové doplnky pre športovcov?

Proteínové doplnky sú produkty špeciálneho určenia, obsahujúce samotné bielkoviny. Ide o produkty odporúčané predovšetkým pre športovcov. Proteín je stavebným kameňom svalov a je nevyhnutný pre ich správny vývoj. Prípravky s vysokým obsahom bielkovín sú určené pre tých, ktorí chcú budovať hodnotnú svalovú hmotu, napríklad pre kulturistov.

Proteínové doplnky umožňujú pokryť dennú potrebu tohto prvku. V praxi by mal človek skonzumovať asi 150 gramov bielkovín každý deň, čo môže byť ekvivalent 20 kuracích vajec – je prakticky nemožné skonzumovať každý deň toľko prírodných bielkovín. Proteínové doplnky sa od seba líšia predovšetkým typom proteínu.

V závislosti od produktu sa môžu absorbovať pomalšie alebo rýchlejšie. Čo je úlohou proteínových doplnkov? Určite budovanie nových svalových vlákien, ale aj regenerácia vlákien poškodených intenzívnym tréningom. Proteínové doplnky by ste mali užívať vo forme niekoľkých porcií denne, pretože ľudské telo absorbuje len asi 50 gramov bielkovín za 3 hodiny.

Ako proteínové doplnky ovplyvňujú telo?

Proteínové a sacharidové doplnky sú v súčasnosti najobľúbenejšími doplnkami stravy pre športovcov a aktívnych ľudí. Ich konzumácia ovplyvňuje predovšetkým doplnenie každodennej stravy, ale aj budovanie zdravých, hodnotných svalových vlákien. Proteínové živiny môžu obsahovať od 60 do 90 % bielkovín v rôznych formách.

Hlavnou úlohou tejto zložky je predovšetkým budovanie hodnotnej svalovej hmoty.Proteín má tiež za úlohu podporovať regeneračné procesy po intenzívnom tréningu. Pri intenzívnom cvičení dochádza k lámaniu vlákien, výsledkom je úbytok svalovej hmoty.Proteínové doplnky budovaním nových svalových vlákien výrazne podporujú prácu celej svalovej kostry a predlžujú jej prácu.

Pravidelné cvičenie v kombinácii s príjmom proteínových doplnkov spôsobuje, že telo rýchlo naberá svalovú hmotu, väčšinou ide o štíhlu postavu. Kde hľadať proteínové doplnky? Určite v športových obchodoch a na mnohých internetových aukciách.

Ako užívať proteínové doplnky?

Proteínové doplnky by sa mali užívať špecifickým spôsobom – je to dané nielen špecifickosťou tohto produktu, ale aj tým, že ľudské telo je schopné vstrebať len 50 gramov bielkovín do 3 hodín. Denná potreba bielkovín u dospelého človeka sa pohybuje od 150 do 180 gramov.

Toto číslo zodpovedá približne 20 kuracích vajec. Preto by sa proteínové doplnky mali užívať niekoľkokrát denne vo vhodných intervaloch. Doplnok je tiež potrebné prispôsobiť individuálnym potrebám a preferenciám športovca. Existujú nejaké pravidlá pre užívanie takýchto doplnkov? Určite áno. Živiny obsahujúce sacharidy vo svojom zložení by ste mali prijať ihneď po tréningu.

To umožňuje zabrániť rozpadu svalov. Po intenzívnom tréningu je potrebné prijať ľahko stráviteľné bielkoviny. Mliečny kazeín sa vstrebáva pomaly, preto sa ho oplatí užívať, ak sa chcete pomaly regenerovať, napríklad počas spánku. Živiny majú navyše pokyny na dávkovanie od výrobcu – stojí za to sa s nimi zoznámiť.