Rady pre mladých športovcov

Prečo používať cvičenie?

Veľa ľudí, ktorí aktívne športujú, vie, aké dôležité je správne sa najesť pred tréningom. Niektorí ľudia však zabúdajú, že po cvičení je dôležité aj správne vyživiť telo.

Zavlažovanie

Určite by ste po absolvovaní tréningu nemali zabúdať na hydratáciu organizmu. Dopĺňanie tekutín a tým aj elektrolytov je prioritou každého cvičenca. Oplatí sa siahnuť po čistej vode alebo špeciálnych nápojoch pripravených s ohľadom na športovcov.

Jedlo

Počas tréningu telo spotrebuje veľké zásoby glykogénu. Na ich obnovu by ste mali siahnuť po sacharidoch vo forme ovocia alebo šťavy. Prvé dve hodiny po ukončení tréningu sú kritické. Po tomto čase už telo nie je schopné tak efektívne obnoviť stratený glykogén, čo sa následne premietne do zastavenia procesu rastu svalov.

Dobré výsledky sú poskytované tým, že telo poskytuje nielen sacharidy, ale aj bielkoviny. To ďalej zvyšuje množstvo uloženého glykogénu. Malo by sa však pamätať na to, že pomer uhľohydrátov k bielkovinám by mal byť 4: 1.

Konzumácia sacharidov pred a po cvičení

Aby naše telo malo silu na cvičenie, musíme mu zabezpečiť primeranú stravu. Najlepším palivom sú sacharidy, ktoré dobre fungujú pred aj po tréningu. Práve vďaka nim sme schopní vydať zo seba to najlepšie pri akejkoľvek pohybovej aktivite.

Dopyt pred cvičením

U každého z nás bude dopyt po sacharidoch mierne odlišný. Predpokladá sa však, že priemerná dávka sacharidov, ktorú by mal každý cvičenec prijať pred tréningom, je 30 gramov. Najlepším riešením je kombinovať potraviny bohaté na sacharidy s tými, ktoré nám zároveň poskytujú veľké množstvo bielkovín. Dôležité je tiež rešpektovať načasovanie príjmu potravy. Najlepšie je dostať jedlo asi dve hodiny pred tréningom.

Dopyt po cvičení

Po cvičení hrajú sacharidy osobitnú úlohu – zabezpečujú účinnú regeneráciu organizmu a zabraňujú vzniku opruzeniniek. Prispievajú tiež k obnove zásob glykogénu.

Občerstvenie po cvičení

Športovci, ktorí sa chcú udržiavať vo forme, musia pamätať na to, aby svojmu telu poskytli potrebné živiny. V prípade intenzívneho tréningu si samotné telo vyžaduje vhodné jedlá.

Samozrejme, v telocvični alebo pod holým nebom, kde najčastejšie vykonávame jednotlivé cvičenia, nemáme možnosť si sami uvariť zdravé a výživné jedlá. V takejto situácii sa vždy oplatí siahnuť po tyčinkách pre športovcov, ktoré sú v súčasnosti dostupné v mnohých rôznych príchutiach. Najčastejšie ich dostanete v baleniach typických pre tento druh sladkostí, takže sa bez problémov zmestia do vrecka saka či kabelky, vďaka čomu si ich jednoducho zoberiete so sebou.

Treba tiež poznamenať, že tento typ občerstvenia nie je príliš drahý a väčšina profesionálnych športovcov sa rozhodne kúpiť si hromadné balenia tyčiniek, samozrejme v ich obľúbenej príchuti. Ak chceme na tomto nákupe ušetriť, mali by sme sa rozhodnúť objednať si tyčinky online.