Zdravie

Pravidelná strava pre vaše zdravie

Existuje presvedčenie, že „ste to, čo jete“. Vďaka nemu si čoraz viac dávame pozor na to, čo skončí na našom tanieri. Bohužiaľ zabúdame, že nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj kedy a ako. Nepravidelné jedlá, neadekvátne veľkosti porcií alebo jedenie v zhone tiež ovplyvňujú to, kto ste a ako sa cítite.

Ideálnym riešením pre vaše telo je jesť niekoľko (zvyčajne 5) jedál denne. Je dôležité, aby ste tieto jedlá jedli každý deň v rovnakom čase v rôznych intervaloch. Vďaka tomu si naše telo zvykne na pravidelný cyklus výživy a nepociťuje potrebu ukladať zbytočné kalórie. Takto naše telo pravidelne rozkladá a spaľuje jedlo, ktoré prijímame, bez toho, aby sme niečo odkladali.

Ďalším problémom je veľkosť našich jedál. Často jeme príliš veľa. Naše porcie by sa vekom mali zmenšovať, pretože životné procesy v tele sa trochu spomaľujú. Nikdy by sme sa teda nemali prejedať.

Pi vodu, budeš zdravý

Bez vody niet života. Vedia to dospelí, ale aj deti. Každého z času na čas prepadne smäd. Dúfajme, že čo najmenej, pretože je to zlé znamenie. Keď k tomu dôjde, musíte rýchlo reagovať. Aj mierna dehydratácia vedie k nerovnováhe v tele.

Hladinu vody je najlepšie pravidelne dopĺňať. Počas dňa je dobré mať fľašu alebo pohár vody vždy na dosah. Bez ohľadu na to, čo sa v súčasnosti robí, pitie vody v malých dúškoch je vždy dobré pre vaše zdravie. Umožňuje zrýchliť metabolický proces, zvyšuje koncentráciu a dodáva energiu. Nie nadarmo je spomedzi všetkých ostatných zložiek dodávaných telu práve nedostatok vody pociťovaný najrýchlejšie.

Môže to aj zabiť, no takéto situácie sú extrémne. Na druhej strane pravidelná hydratácia vám umožní vyhnúť sa každodenným problémom, ako je zápcha alebo suchá pokožka. Mnoho moderných ľudí zápasí so všetkými druhmi napätia a nálad. Voda pomáha znižovať nepríjemnosť týchto podmienok.

Vitamíny pre zdravé nervy

Vitamíny, ktoré naše telo dostáva vďaka vyváženej zdravej strave, majú obrovský vplyv na naše zdravie a pohodu.

Každý z vitamínov má však trochu iné vlastnosti a úlohy, ktoré má v našom tele vykonávať. Jedným z našich najväčších problémov, ktoré zažívame takmer každý deň, sú, samozrejme, problémy s nervami. Správne vitamíny nám môžu pomôcť vysporiadať sa aj s týmto ťažkým problémom.

Pre náš nervový systém sú najlepšie najmä vitamíny skupiny B. Dodávajú nervovým bunkám energiu, pomáhajú pri koncentrácii a pamäti. O správny stav nervového tkaniva sa starajú aj vitamíny skupiny B.

Ak teda hľadáte vitamíny z tejto skupiny vo svojom jedle, venujte zvláštnu pozornosť takým produktom ako: bravčové mäso, ryby alebo zemiaky. Veľké množstvo ich nájdete aj v orechoch, strukovinách, mliečnych výrobkoch a celozrnných výrobkoch.

Strava zložená z takýchto ingrediencií určite posilní váš nervový systém a pomôže vám ovládať sa v stresových situáciách.