Zdravie

Vážne zdravotné riziko

Civilizačné choroby si vyberajú čoraz vážnejšiu daň. Postihujú predovšetkým obyvateľov krajín patriacich do okruhu západnej civilizácie. V priebehu rokov a predovšetkým v dôsledku preberania západných vzorov z regiónov, ktoré boli predtým kultúrne odlišné, sa však tento problém stáva čoraz globálnejší.

Medzi civilizačné choroby patrí napríklad obezita, nadváha a depresia. Okrem toho rakovina a početné kardiovaskulárne ochorenia. Na čoraz vážnejší problém tejto skupiny chorôb môže byť len jedna odpoveď. A je to zdravý životný štýl. Je to najlepšia a univerzálna profylaxia.

Vďaka nemu môžete výrazne znížiť riziko nakazenia sa mnohými viac i menej závažnými ochoreniami. Diéta, mierne cvičenie a odpočinok sú nevyhnutné, ak to s ochranou svojho zdravia myslíte vážne. Okrem toho je tu aj vyhýbanie sa, ale aj zvládanie stresu, ktorý je vážnym odporcom zdravia každého moderného muža. Nielen ten, kto žije na Západe.

Začnite od zdravia

Beh je veľkým pôžitkom, ale aj disciplínou, ktorá umožňuje vypracovať si skvelú postavu a tešiť sa zo zdravia. Veľa bežcov začína pokojne behom po sídlisku, parku alebo blízkom lese. V určitom momente však takýto voľný beh už nestačí. A potom sa vynorí myšlienka, či už nie je čas na maratón.

V súčasnosti sa takéto skupinové behanie stalo vo svete, ale aj v Poľsku veľmi módne. Ľudia sa chcú zapájať do súťaží, pretože chcú sami sebe dokázať, že treba urobiť všetko. A nič nie je nemožné. Avšak predtým, ako sa vážne pripravíte na účasť na maratóne, mali by ste sa dôkladne otestovať.

Takýto beh na dlhé trate nie je žiadna sranda. Pre telo je to veľká námaha, preto si musíte byť istí, že túto výzvu zvládne bez ujmy na zdraví. Vo väčšine prípadov je začatie maratónu veľmi dobrý nápad, ktorý funguje dobre. Pre niektorých to však skončilo zle, takže musíte urobiť všetko pre to, aby ste sa v tejto skupine vyhli.

Ako presvedčiť členov domácnosti, aby jedli zdravo?

Dobrou správou je, že o zdravom stravovaní je presvedčených čoraz viac Slovákov. Máte však problém, pretože členovia vašej rodiny na to nie sú pripravení? Ako sa s týmto problémom vysporiadať? Treba zdôrazniť, že tento problém má pomerne veľký počet slovenských domácností.

Všetko preto, že mnohí sú zvyknutí na iný štýl varenia, ktorému dominujú smažené jedlá či šaláty, v ktorých nechýbajú husté a ťažko stráviteľné omáčky. Určite by si však každý mal uvedomiť, čo sa spája s permanentným jedením nezdravých jedál. Každý člen domácnosti by si mal dobre uvedomiť, čo obnažuje jeho žalúdok a celkovo celé telo.

Oplatí sa tiež zavádzať nové aranžmány postupne. To všetko preto, aby každého člena domácnosti hneď neodradili od zdravého stravovania. Dobrým spôsobom je napríklad varenie zdravého jedla v počiatočnej fáze raz až dvakrát týždenne, aby si každý postupne zvykol na nový jedálny lístok.