Doplnky

Aké produkty sú sacharidové doplnky?

Každodenné cvičenie a stres spôsobujú, že športovci sú každý deň najviac vystavení strate cenných živín. To je hlavný dôvod, prečo siahajú po početných suplementoch, vrátane sacharidových. Doplnky stravy slúžia predovšetkým na doplnenie každodennej stravy – obsahujú minerálne soli a vitamíny.

Najdôležitejšími zložkami sú však sacharidy a bielkoviny. V sacharidových doplnkoch dominujú sacharidy: jednoduché aj zložité. pri kúpe konkrétneho produktu sa oplatí zvážiť, ktorý produkt potrebujeme viac.

Úlohou sacharidov je predovšetkým dodať svalom potrebnú energiu a možnosť výrazného predĺženia pracovného času. Vďaka tomu sa zvyšuje aj ich vytrvalosť a tým aj dĺžka tréningu, ktorá sa premieta do celého tela. Sacharidy obsiahnuté v živinách sa vstrebávajú rýchlo a pomaly, preto sa ich podľa potreby oplatí užívať pred aj po tréningu.

Ako fungujú sacharidové doplnky?

Existuje falošný názor, že jedinou úlohou sacharidových doplnkov je poskytnúť cukry a dodatočnú energiu. Sacharidové doplnky však majú oveľa širšie uplatnenie. Balíčky sacharidových doplnkov obsahujú aj veľké množstvo bielkovín a ďalších cenných živín, ktorých prísun je pre telo športovca nevyhnutný.

Vďaka ich prítomnosti je možné predovšetkým efektívne regenerovať organizmus. Prítomnosť bielkovín tiež účinne brzdí proces odbúravania svalov, čo je najväčší problém športovcov a bráni im budovať kompaktnú svalovú hmotu.Veľmi dôležité je, že účinok tohto produktu je možné prispôsobiť osobným preferenciám – špecifické zložky sa môžu vstrebať pomaly alebo rýchlo.

Vďaka tomu je možné živiny prijímať pred aj po tréningu, prípadne aj večer, aby sa mohli vstrebať počas spánku. Živiny obsahujúce jednoduché cukry je potrebné prijímať tesne pred alebo aj počas tréningu. Produkty s prevahou komplexných cukrov by ste mali užívať dlho pred plánovaným tréningom.

Pre koho sú sacharidové doplnky určené?

Sacharidové doplnky sú cenené doplnky stravy a produkty, ktoré významným spôsobom podporujú športovcov pri ich každodennom cvičení počas tréningu. Pre tento typ produktov neexistuje žiadny špecifický účel – môže ich použiť každý športovec bez ohľadu na disciplínu.

Živiny tohto typu oceňujú predovšetkým športovci cvičiaci vytrvalostné disciplíny. Vďaka ich pravidelnému užívaniu je možné efektívne predĺžiť dobu svalovej práce, a tým ovplyvniť efektivitu a dĺžku samotného tréningu. Týka sa to hlavne cyklistov, maratóncov, klasických lyžiarov a mnohých ďalších. Cenné sú v ich prípade živiny s pomaly vstrebateľnými sacharidmi.

V tomto prípade sa energia uvoľňuje pomaly, vďaka čomu môže športovec počítať s potrebnou energiou na dlhú dobu. Rýchlo vstrebateľné živiny sú vhodné aj na konzumáciu pri športe – dodajú rýchlu dávku energie. Živiny tohto typu využívajú aj kulturisti.