Zdravie

Šport nie je len námaha, ale aj duševný relax

Každodenný život prináša každému veľa stresu. Nezáleží na tom, koľko máte rokov, či študujete alebo pracujete. Každý má nejaké problémy a veľmi často netuší, ako vybiť negatívne emócie. Liekom na stres a nervy môže byť fyzická aktivita a šport.

Nič vás tak nezbaví stresu ako zdravé cvičenie. Šport je zdravie a nejde len o zdravie fyzické, ale aj duševné. Po náročnom dni v práci si môžete ísť zaplávať na kúpalisko alebo si zajazdiť na bicykli. Relax pre myseľ je zaručený. Po náročnom dni v škole si mládež zakopne do futbalovej lopty. Keď budete hrať futbal niekoľko desiatok minút, úplne zabudnete na svoje problémy.

Toto je recept na zdravie. Po práci stačí stráviť hodinu a na relax a odbúranie stresu stačí aj polhodina. Veľmi dobre pôsobí proti stresu kolieskové korčuľovanie alebo kolobežka. Najmä keď idete jazdiť s niekým, koho máte radi alebo ste s ním kamaráti. Šport sa predsa dá spojiť so spoločenským životom.

Zdravo sa stravovať je zdravý človek

Zdravé stravovanie je v Poľsku stále menej populárne ako v krajinách západnej Európy. V tomto smere však robíme veľký pokrok a veľmi rýchlo dobehneme európskych lídrov. Každá osoba sa musí nezávisle rozhodnúť zmeniť svoju stravu na zdravú.

Pretože zdravá výživa je zdravý človek a v zdravom tele zdravý duch. Zdravé stravovanie si vyžaduje znalosti a čas na prípravu jedla. Nie každý má tento čas a nie každý má vedomosti. Dnes možno takéto poznatky čerpať z mnohých zdrojov. Zdravé stravovanie propagujú ako známe osobnosti na sociálnych sieťach, tak aj tematické televízie venujúce sa fit jedlu.

Otázkou však je, ako zvládnuť čas potrebný na realizáciu zmien vo výžive. Tu si musí každý položiť otázku – ako zvládnuť tento čas. Zdravé jedlá si môžete pripraviť deň vopred, napríklad večer. Môžete to urobiť ráno, ale musíte vstať skôr.

Joga – od meditácie k fyzickej rovnováhe

Definovať jogu je mimoriadne ťažké, pretože slovo znamená veľa. Nie je to šport, ani tradičné cvičenie vo fyzickom zmysle. Joga je stav duševnej rovnováhy, kontroly dýchania, využitia pohonov a túžob na dosiahnutie maximálneho osobného rozvoja.

Joga je umenie meditácie a dosiahnutia duchovnej rovnováhy. Skutočnosť, že existujú určité polohy alebo ásany, sa vykonávajú v joge, ale tieto polohy tiež očisťujú myseľ prostredníctvom meditácie. Joga pochádza zo starovekej Indie. Joga má mnoho významov, z ktorých najdôležitejšie sú sebazdokonaľovanie, cesta a spojenie.

Všetky sa týkajú umenia rozvoja človeka, vysporiadania sa s vlastnou psychikou či dosiahnutia stavu rovnováhy. Zapísať sa na jogu sa oplatí, ale jej cvičenie si vyžaduje vieru, že má hlbší význam ako len vykonávanie pozícií, teda ásan. Joga pravdepodobne stráca na popularite na úkor fitness hodín, ako je pilates, kde sa počíta fyzická zdatnosť, nie stav mysle a ducha.