Doplnky

Výživové doplnky po tréningu – čo by ste o nich mali vedieť?

Potréningové doplnky sú na poľskom trhu čoraz obľúbenejším produktom. Doplnky tohto typu s nadšením využívajú nielen profesionálni športovci, ale aj aktívni ľudia, ktorí si chcú budovať svaly aj vhodnou suplementáciou. Doplnky tohto typu sú nadčasové – sú vhodné ako pre kulturistov budujúcich svaly, tak aj pre vytrvalostných športovcov.

Vďaka prítomnosti najžiadanejších živín sú ich výborným zdrojom energie a bielkovín. Medzi produkty tohto typu patria najmä sacharidy, bielkoviny, ale aj aminokyseliny, napríklad BCAA. Dôležitým prvkom sú aj minerálne soli a vitamíny, ktoré sa z tela odstraňujú pri vylučovaní potu.

Je užívanie tohto typu doplnkov dôležité? Počas tréningu dochádza v tele k strate živín a energia sa získava zo zásob v tele, napríklad zo svalov, čím dochádza k ich vyčerpaniu. Táto situácia neprospieva budovaniu svalov, takže doplnky vám umožňujú efektívne doplniť nedostatky bielkovín, sacharidov atď.

Doplnky po tréningu – čo to je?

Potréningové doplnky sú doplnky stravy určené pre športovcov a ľudí vedúcich aktívny životný štýl. Hlavnou úlohou doplnkov po tréningu je samozrejme posilniť regeneračné procesy, dodať potrebnú energiu, ako aj stimulovať anabolické procesy.

Je to nevyhnutné predovšetkým pri procese budovania hodnotnej svalovej hmoty Ďalšou dôležitou výhodou užívania doplnkov po tréningu je inhibícia katabolických procesov. Vďaka tomu sú svalové vlákna chránené.V prípade doplnkov po tréningu je veľmi dôležité užívať jednoduché sacharidy, ktoré sa do tela vstrebú najrýchlejšie a umožnia vám čo najrýchlejšie doplniť stratenú energiu .

Výrobky tohto typu obsahujú aj množstvo minerálov a vitamínov. Umožňujú vyrovnanie rovnováhy elektrolytov. Živiny majú rôznorodé zloženie, preto sa pred ich kúpou oplatí čítať etikety – konkrétny výrobca môže meniť obsah jednotlivých zložiek.

Pre koho sú doplnky po tréningu určené?

Potréningové doplnky sú určené pre všetkých športovcov, profesionálnych aj amatérskych, ktorí chcú vhodnou stravou a suplementáciou podporovať svoje telo každý deň. Produkty tohto typu vďaka svojmu zloženiu ocenia aj ľudia, ktorí sa venujú rekreačným športom, ale nechcú plytvať energiou a dňom.

Vďaka špecifickým zložkám doplnkov po tréningu je možné telo nielen efektívne zregenerovať, ale aj dodať mu potrebné zložky. Priaznivo pôsobia predovšetkým na katabolizmus – brzdia odbúravanie svalov, umožňujú budovať hodnotnú svalovú hmotu. Ďalším dôležitým aspektom je tiež zníženie prekyslenia mäsa a rýchlejšia regenerácia.

Potréningové suplementy sa delia na dva typy – kreatínové a žiadne suplementy.Produkty s kreatínom sú zamerané na podporu anabolických procesov a obnovu výkonnosti organizmu. Produkty bez kreatínu sú primárne zamerané na regeneráciu organizmu. Tieto doplnky nakupujeme hlavne v športových predajniach.