Doplnky

Kto by mal siahnuť po športových suplementoch?

Otázka užívania športových doplnkov je pre mnohých ľudí veľmi diskutabilná. Suplementy sú často spájané so steroidmi a nelegálnymi látkami, ale priaznivo pôsobia na telo počas tréningu a vyživujú ho.

Živiny sú prípravky so starostlivo zostavenými receptúrami, ktorých účelom je podpora organizmu pri zvýšenej námahe, ktorou je intenzívny a pravidelný tréning. V podmienkach intenzívneho cvičenia ľudské telo vykazuje väčšiu potrebu určitých zložiek a každodenná strava ich nemôže vždy uspokojiť. V takýchto situáciách sú veľmi užitočné živiny, ktoré, ako už názov napovedá, vyživujú telo. Sú mimoriadne užitočné pre kulturistov, nadšencov posilňovní a nadšencov športového životného štýlu.

Používanie doplnkov v športe a kulturistike môže priniesť vynikajúce výsledky, preto stojí za to preskúmať aspoň základnú stravu na túto tému. Vedieť, ktoré minerály sa strácajú počas tréningu alebo ktoré zložky pomáhajú vašim svalom rýchlejšie sa zotaviť po cvičení, môže byť veľmi užitočné. Oplatí sa prediskutovať tému živín a doplnkov so svojím lekárom alebo trénerom, aby ste rozptýlili všetky pochybnosti.

Prečo musia športovci používať doplnky výživy?

Málokto vie, akú dôležitú úlohu zohrávajú živiny v strave športovcov a kulturistov. Zároveň pomáhajú udržiavať telo v optimálnom stave, keď je vystavené namáhavej námahe.

Hoci je telo športovca či kulturistu zvyknuté na tvrdú prácu a tréning, telo potrebuje viac živín, vitamínov a minerálov. Ide o normálny proces, pretože pri intenzívnejšej práci sa spotrebuje viac paliva, v tomto prípade živín. Okrem toho sa prvky, ktoré hrajú v tele kľúčové úlohy, vylučujú spolu s potom, ktorý sa počas cvičenia intenzívne stráca.

Preto je také dôležité, aby športovci a kulturisti dodržiavali vyváženú stravu a poskytovali potrebné zložky so starostlivo vybranými živinami a doplnkami. Telo vďaka nim dostáva kompletnú sadu živín, minerálov a vitamínov, takže telo má potrebné palivo na náročné cvičenia. Okrem toho sú živiny pre športovcov navrhnuté tak, aby zlepšili regeneráciu svalov a zabránili ich rozpadu. Vďaka nim sú účinky oveľa lepšie a telo je optimálne pripravené na tréning.

Minerálne a vitamínové doplnky potrebné po tréningu

Každý z nás sa pri intenzívnom tréningu zapotí. Je to prirodzená reakcia tela na ochladenie nášho tela. Žiaľ, pri tomto procese telo okrem vody prichádza o mnohé minerály a vitamíny, ktoré sa odplavujú. Preto je dôležité nedostatky čo najviac doplniť.

Pri používaní tohto typu doplnkov však musíte byť mierni. Ich dávkovanie by malo úzko súvisieť s typom a intenzitou vykonávaného tréningu. Príliš vysoká koncentrácia vitamínov v tele nemá pozitívny vplyv na zlepšenie výkonnosti. Nadmerné dávky vitamínov rozpustných vo vode organizmus iba dehydrujú. Telo sa močom zbavuje nepotrebných zložiek.

S vitamínmi A, D, E a K rozpustnými v tukoch ich telo nedokáže tak ľahko vylúčiť. Hromadenie ich prebytku v tkanivách môže byť škodlivé, pretože sa v príliš vysokých dávkach stávajú toxickými.

To isté platí pre minerály. Týka sa to najmä draslíka, sodíka, železa a medi, ktorých hromadenie môže mať negatívny vplyv na zdravie.