Doplnky

Hydratácia organizmu

Správne množstvo vody v našom tele má veľký význam pre naše zdravie. To všetko znamená, že na každom kroku by sme sa mali vážnejšie starať o správnu hydratáciu nášho tela. Prečo je to také dôležité? V prvom rade, ak je v našom tele naozaj dostatok vody, krv sa rozvádza po tele správnym tempom.

Navyše sa s ním rozvádza kyslík, čo má kľúčový význam pri pretrénovaní či takzvaných boľačkách. Je známe, že počas tréningu spolu s potom strácame nielen vodu, ale aj minerály, ktoré je potrebné doplniť. Dostatočná hydratácia je veľmi dôležitá, pretože robí našu pokožku odolnejšou a pružnejšou.

Práve príliš malá flexibilita veľmi často spôsobuje strie, alebo efekt takzvanej voľnej kože. Preto s tým treba počítať už od začiatku a uvidíme aj to, ako sa vzhľad našej pleti dokáže zlepšiť za naozaj krátky čas.

Športové nápoje

Už dávno je známe, že spolu s potom sa z tela odstraňujú len nepotrebné splodiny metabolizmu, ale aj nevyhnutné vitamíny a minerály. To všetko stojí za to postarať sa o správnu výživu. Je známe, že mnohí tréneri hovoria o potrebe dopĺňania tekutín počas a aj po fyzickej námahe.

O tom, čo piť, je však naozaj málo ľudí. Mnoho ľudí sa zameriava na riešenie, ako je práve minerálna voda, no nie všetci majú tie správne vitamíny a minerály, ktoré pomôžu nášmu telu správne sa hydratovať. Preto sa oplatí pripraviť sa na špecializované športové nápoje, takzvané izotonické nápoje, ktoré sú bohaté na všetky druhy ingrediencií, ktoré sú dokonca potrebné na tréning ľudí.

Určite sa môžete opýtať trénera v posilňovni alebo človeka, ktorý nám zostavuje jedálniček a oni vám poradia, aké ingrediencie nám chýbajú a čo piť. Je známe, že očakávania sú veľmi vysoké, no naša strava by mala byť hlavným zdrojom základných minerálov a vitamínov, pričom samotné nápoje by mali náš organizmus hydratovať.

Izotonické nápoje používané počas tréningu

Myslím, že nemusíte nikoho presviedčať, že počas tréningu je zásobovanie tela tekutinou jedným z kľúčových prvkov. Nie každý takýto nápoj je však pre naše telo pri zvýšenej fyzickej námahe vhodný. Takýto nápoj musí spĺňať veľmi dôležitú funkciu: poskytnúť telu mikroelementy stratené pri fyzickej námahe. Najobľúbenejšou formou hydratácie u športovcov je voda, ale aj minerálne soli a elektrolyty.

Okrem týchto zložiek môžu obsahovať aj sacharidy vo forme cukrov, ale aj polyméry či glukózu. Ich úlohou je dopĺňať energetické palivo v našom tele. Využiť sa dajú aj ochutené minerálne vody s vitamínmi – sú to hypotonické nápoje a dokážu rehydratovať organizmus rýchlejšie ako obyčajná voda. Odporúčajú sa pre veľmi intenzívne tréningy kvôli ich nízkemu obsahu kalórií.