Zdravie

Avitaminóza – odkiaľ pochádza?

Vitamíny sú chemikálie pre ľudské telo také dôležité, že ich nedostatok môže viesť k veľmi vážnym abnormalitám. Nerešpektovanie úlohy vitamínov v každodennej výžive môže viesť k nebezpečnému ochoreniu nazývanému avitaminóza.

Avitaminóza je ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku dlhodobého nedostatku vitamínov. Má veľmi vážne následky na zdravie, pôsobí devastačne na ľudské orgány a podľa toho, ktorý vitamín chýba, vedie k vážnym ochoreniam, akými sú beri-beri, krivica či skorbut.

V skutočnosti stačí veľmi málo, aby ste telu dodali všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Stačí starostlivo zostaviť denné menu, dbať na to, aby obsahovalo hodnotné produkty a čerstvé ovocie a zeleninu. Sú skutočnými pokladnicami vitamínov, pretože každý technologický proces znižuje množstvo vitamínov obsiahnutých v potravinárskych výrobkoch. Na zabezpečenie optimálnych dávok vitamínov je potrebné dbať na racionálnu výživu alebo sa rozhodnúť pre suplementáciu multivitamínovým prípravkom.

Mikro a makro prvky – aký je medzi nimi rozdiel?

Hoci väčšina z nás vie, čo sú minerály, vieme o nich veľmi málo, rovnako ako o ich význame pre ľudský organizmus. Málokedy si uvedomujeme, že ich možno rozdeliť na mikro a makro prvky a čo tieto dve skupiny odlišuje.

Makronutrienty sú tie minerály, ktorých potreba tela presahuje 100 mg denne. Zložky, ktorých telo potrebuje menej ako 100 mg denne, sú označené ako mikroživiny alebo stopové prvky. Samozrejme, význam stopových prvkov netreba podceňovať, pretože napriek ich malému množstvu, ktoré potrebujeme, sú nevyhnutné pre normálne fyziologické procesy.

Mikro a makro prvky sa do ľudského tela dostávajú s jedlom alebo vo forme špeciálnych prípravkov. Iný spôsob, ako ich získať, neexistuje. Zodpovednosťou človeka je poskytnúť svojmu telu to, čo potrebuje. Mali by ste sa teda snažiť, aby telu nedošiel žiadny cenný prvok?

Oplatí sa užívať doplnky výživy?

Mnoho ľudí si kladie otázku, či by mali používať doplnkovú suplementáciu. Nestačí každodenná strava poskytnúť telu všetky potrebné zložky?

Najlepšiu odpoveď na túto otázku možno nájsť pozorovaním vlastného tela a sledovaním akýchkoľvek sťažností, ktoré sa objavia. Ak spozorujete nejaké rušivé príznaky, či už súvisia s bolesťou alebo zhoršením vzhľadu alebo pohody, stojí za to sa na ne bližšie pozrieť a nájsť ich príčinu. Môže sa ukázať, že sú spôsobené únavou, ale môžu byť príznakom nedostatku vitamínov alebo minerálov.

V niektorých prípadoch sa užívanie doplnkov stravy môže ukázať ako veľmi dôležitá podpora. U ľudí na eliminačných diétach, v tehotenstve, pri rehabilitačnej liečbe a pri zvýšenej športovej námahe sa môže každodenná strava ukázať ako nedostatočný zdroj cenných látok. Preto bude užitočná dodatočná suplementácia, ktorá zreguluje ich hladinu v ľudskom tele a zabezpečí normálne fungovanie systémov a orgánov.