Doplnky

Kondicionéry na sochárstvo

Zvýšená fyzická aktivita spôsobuje, že telo prechádza početnými anabolickými a katabolickými procesmi. Ľudia, ktorí sa venujú tvarovaniu, budovaniu svalovej hmoty alebo trénujú silové a silovo-vytrvalostné športy, musia používať vhodnú stravu, vďaka ktorej si doplnia vitamíny a mikroelementy stratené počas intenzívneho tréningu, ako aj dodajú telu stavebné látky.

Doplnky stravy, ktoré majú významný vplyv na budovanie vašej vysnívanej postavy sú:

 • kreatín,
 • proteínové doplnky,
 • antikatabolické prípravky, ktoré inhibujú odbúravanie svalov po tréningu,
 • prostriedky na redukciu tuku,

ako aj multivitamínové doplnky, zamerané na doplnenie deficitu vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Kvalitné živiny pre plastiku výrazne ovplyvňujú spaľovanie tukov a správny rast svalového tkaniva. Okrem toho robia svaly odolnejšími, zintenzívňujú tréning, znižujú bolestivosť a zrýchľujú a spresňujú regeneráciu po tréningu.

Doplnky stravy ovplyvňujúce budovanie svalovej hmoty urýchľujú vznik vysnívanej plastiky, avšak ako každý prípravok, treba ich užívať podľa odporúčania.

Proteínové doplnky

Bielkoviny sú prirodzeným stavebným kameňom svalov a ich dopĺňanie je nevyhnutné aj pri intenzívnej fyzickej námahe. Aby sa svalová hmota správne vyvíjala, musí byť správne a pravidelne vyživovaná. Športovci, kulturisti a ľudia, ktorí trpia nedostatkom bielkovín v tele, majú možnosť užívať proteínové doplnky.

Suplementácia vhodne zvolenými proteínovými prípravkami má veľký vplyv na budovanie svalovej hmoty, podporuje tréningové cykly a podporuje zdravé stravovanie. V súčasnosti na trhu nájdeme:

 • Proteínové doplnky rýchlo vstrebateľné, napríklad srvátkový proteín – doba vstrebávania tohto typu prípravku je od 20 minút do dvoch hodín. Zvyčajne sa používajú po ukončení intenzívneho tréningu na zabránenie svalového katabolizmu a naštartovanie tvorby svalovej hmoty, ako aj hneď po prebudení;
 • bielkoviny sa vstrebávajú pomaly, napr. vaječný bielok, mliečna bielkovina – vstrebávajú sa cca 6 – 7 hodín. Športovci ich používajú pred spaním, aby telo mohlo budovať svaly počas nočného odpočinku a počas dňa, ak nie je možné jesť plnohodnotné jedlo;
 • celodenné bielkoviny, poskytujúce svalom stálu hladinu aminokyselín počas celého dňa.

BCAA doplnky

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré budujú svaly, zahŕňajú leucín, izoleucín a valín. Ide o exogénne aminokyseliny, teda také, ktoré si ľudský organizmus nedokáže sám vyrobiť a musí byť dodávaný potravou. Ich zvýšený prísun je dôležitý najmä pre ľudí, ktorí podstupujú intenzívny fyzický tréning.

BCAA (Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) vo forme doplnkov stravy:

 • podporuje inhibíciu cvičenia a katabolizmu po cvičení,
 • sú katalyzátorom anabolických zmien,
 • podporuje a urýchľuje regeneráciu po tréningu,
 • znižuje pocit únavy,
 • zníženie citlivosti svalového tkaniva na bolesť,
 • zlepšiť náladu.

V závislosti od typu prípravku sa môžu užívať pred, počas alebo tesne po tréningu. Užívané pred a počas cvičenia výrazne zvyšujú cvičebnú kapacitu a znižujú mieru únavy organizmu. Výživové doplnky užívané po cvičení majú veľký význam pre budovanie čistej svalovej hmoty.
BCAA doplnky nájdete na trhu vo forme tabliet, práškov a tekutín. Poslednú formu telo najlepšie absorbuje.