Zdravie

Vitamíny, vitamíny pre každého!

Vitamíny sú zlúčeniny, ktoré si ľudský organizmus nedokáže sám vyrobiť, no sú nevyhnutné pre jeho správne fungovanie. Preto musia byť dodávané zvonku, vo forme doplnkov alebo s jedlom.

Medzi najdôležitejšie vitamíny patria okrem iných vitamíny skupiny B. Vitamín B1 podporuje správnu činnosť nervovej sústavy. B2 dohliada na správnu funkciu zrakového orgánu. Vitamín B6 ovplyvňuje premenu bielkovín, tukov a sacharidov. Naproti tomu vitamín B12 sa podieľa na metabolickom procese tukov a sacharidov.

Ďalším pre telo veľmi dôležitým vitamínom je vitamín C. Je to silný antioxidant, chráni pred rôznymi škodlivými látkami a bojuje proti voľným radikálom. Zvyšuje tiež odolnosť organizmu.

Vitamín PP pomáha pri správnom fungovaní mozgu, zatiaľ čo vitamín K sa podieľa na procese zrážania krvi. Vitamín D je zodpovedný za kostrový systém a vitamín A má významný vplyv na rastové procesy.

Minerály – čo a ako?

Minerály sú okrem iného stavebným materiálom tela a majú regulačné funkcie. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského tela.

Jednou z najdôležitejších mikroživín je vápnik. Je to zloženie zubov, kostí a nechtov. Má tiež úlohu v procese svalovej kontraktility. Ďalším dôležitým minerálom je horčík, podieľa sa na procesoch svalovej kontrakcie a jeho nedostatok sa prejavuje bolestivými kontrakciami týchto štruktúr a ich excitabilitou.

Horčík tiež prispieva k tvorbe mäkkých tkanív a podieľa sa aj na termoregulácii. Sodík zasa ovplyvňuje zadržiavanie vody v tele a jeho nedostatky pociťujú hlavne športovci po intenzívnej a dlhšej fyzickej námahe, akou je napríklad maratón. Pre fyzicky aktívnych ľudí je dôležitým minerálom aj selén, ktorý upokojuje katabolické procesy. Ďalším dôležitým minerálom pre človeka je draslík, ktorého nedostatok môže viesť k svalovej relaxácii a poruchám fungovania nervového systému.

Prečo sú doplnky dôležité?

Každý z nás by chcel zostať zdravý a fit. Uvedomujeme si, ako veľmi v tejto veci závisí od nás samých? Od životného štýlu, ktorý vedieme, našej stravy a toho, či svojmu telu poskytujeme to, čo skutočne potrebuje? V tom druhom môžu byť nápomocné doplnky stravy.

Často si neuvedomujeme, čo doplnky vlastne sú a ako veľmi ovplyvňujú našu kondíciu a zdravie. Doplnok je doplnok stravy, prostriedok, ktorý dodáva nášmu organizmu tie zložky, ktoré mu momentálne chýbajú, min. vitamíny alebo stopové prvky. Ich dopĺňanie je kľúčové pre správne fungovanie buniek nášho tela. To sa dá dosiahnuť konzumáciou potravinových produktov alebo len užívaním doplnkov stravy.

Výživové doplnky sa zvyčajne podávajú vo forme tabliet, kvapiek, prášku alebo tekutiny. Ich nespornou výhodou je, že pri ich konzumácii môžete prísne kontrolovať, či telo dostane primeranú porciu potrebnej zložky a vyhnúť sa tak nedostatkom.