Rady pre mladých športovcov

Čo sú sacharidové doplnky?

Ako už názov napovedá, sacharidové doplnky sú založené na sacharidoch. Ide o rôzne druhy chemických zlúčenín, najčastejšie cukrov, ktoré sa delia na:
jednoduché cukry.

Úloha sacharidov v tele je významná. Zúčastňujú sa okrem iného na fyziologických a biochemických procesoch. Sú v človeku zásobárňou energie a veľmi cenným výživovým materiálom, bez ktorého sa naše telo nezaobíde. Tieto zlúčeniny tiež zohrávajú transportnú úlohu (ide predovšetkým o glukózu).

Sacharidové doplnky konzumujú predovšetkým kulturisti a športovci. Z diétneho hľadiska sú veľmi ľahko stráviteľné. Stupeň absorpcie však závisí od typu doplnku, ktorý sme sa rozhodli užívať. Najlepšie sa vstrebávajú škrob a fruktóza. S vlákninou je to ťažšie. Pozostáva z celulózy, pektínov, ako aj iných zlúčenín, ktorých biologická dostupnosť je prakticky žiadna. Tieto zlúčeniny nepodliehajú tráviacemu procesu.

Nielen doplnky

Ľudia, ktorí sa rozhodnú pre redukčnú diétu, by chceli vidieť účinky okamžite. Bohužiaľ to nie je možné. Mali by ste tiež pamätať na to, že náhla strata hmotnosti neprinesie nič dobré. Pri chudnutí sa riaďte racionálnymi krokmi a postupne sa dopracujte k svojmu cieľu. Špeciálne doplnky sú dobrým spôsobom, ako podporiť diéty.

Dajú sa zohnať v lekárňach. Ich výber je obrovský. Treba však pripomenúť, že samotné doplnky nestačia. Po zjedení tablety nemôžeme očakávať úbytok hmotnosti. Musíte zmeniť stravu a zapnúť fyzickú aktivitu.

Výber doplnku nemôže byť náhodný. Musí to byť naozaj odpoveď na náš problém v boji s nadbytočnými kilami. Ak sme zvyknutí na veľmi sýte jedlá, môžeme si kúpiť doplnok, ktorý znižuje chuť do jedla. Mali by ste si tiež vybrať prípravky, ktoré obsahujú prírodné zložky a nespôsobujú vedľajšie účinky. Pozorne si teda prečítajte príbalový leták alebo sa poraďte s lekárnikom.

Postarajte sa o črevá

Aj keď si to málokto prizná, mnohí z nás majú problém so zápchou. Existuje množstvo spôsobov, ako sa ich zbaviť. Vláknina je zodpovedná za správne fungovanie čriev. Nachádza sa v potravinách ako ryža, maracuja, datle, ríbezle, černice, maliny, brusnice, fazuľa, avokádo, marhule, ružičkový kel, hrach, artičoky, fazuľa, sója, hrach, arašidy a graham. Ak nám ho naša strava nedodáva v správnom množstve, môžeme sa podporiť vhodným doplnkom stravy.

Vlákninové doplnky pomáhajú stimulovať činnosť čriev a podporujú vylučovanie toxínov z neho. Väčšinou sú obohatené o extrakt z čakanky, ktorý pôsobí ako médium pre priateľské baktérie v črevách. Nezabúdajte pri konzumácii a konzumácii veľkého množstva vlákniny piť veľa vody, pretože táto zložka viaže vodu v črevách. Niekedy vlákninové doplnky obsahujú aj odtučnený ľan, ktorý upokojuje a upokojuje pokožku.