Rady pre mladých športovcov

Kardio pásy pre amatérskych športovcov

Ľudia, ktorí športujú, ale majú kardiologické problémy alebo dodržiavajú odporúčania kardiológa, môžu používať kardio pásy. Ide o špeciálne pásy vybavené príslušnými senzormi, ktoré sa nasadzujú na hruď.

Účelom tohto prístroja je priebežne merať tep, pulz a krvný tlak. Všetky údaje je možné prečítať na smartfóne alebo tréningovom zariadení, ku ktorému je pás pripojený. Kardio pás môže byť nápomocný pri aeróbnom aj kardio cvičení. V skutočnosti akákoľvek fyzická aktivita urýchľuje prácu srdca a obehového systému. Kardio pás môžu používať aj úplne zdraví ľudia, ak vykonávajú skutočne namáhavú fyzickú aktivitu.

Väčšina fitness cvičení, bez ohľadu na typ, má určitú maximálnu srdcovú frekvenciu, ktorá vám nakopne srdce. Je dobré, keď sa táto maximálna úroveň neprekročí a kardio pás môže pomôcť. Pre mnohé zariadenia, ako sú bežecké pásy alebo rotopedy, sú pásy súčasťou súpravy, ale dajú sa zakúpiť aj samostatne.

Kliky – cvičí sa to ešte?

Kliky sú cvikom, ktorý neustále využívajú cvičenci v posilňovniach a kulturisti. Dnes nájdete viac ako tucet rôznych variácií tohto cviku, no jeho význam je stále rovnaký. Cvičenie klikov má pomôcť vybudovať svalnatú postavu a zlepšiť fyzickú kondíciu.

Chrbát a ramená profitujú najviac z push-upov – ich vzhľad sa určite zlepšuje. Robením klikov sa posilňuje aj drieková chrbtica, preto majú tieto cviky aj zdravotné benefity. Najväčšou výhodou klikov je však to, že sa dajú cvičiť kdekoľvek a v mnohých rôznych variantoch. Ak nemáte prístup do posilňovne, vždy máte prístup k klikom.

Pri tomto cviku jednoducho používame ako záťaž váhu vlastného tela. Tréningy sú teda vhodné pre každého. Ráno, hneď po prebudení, by ste si mali dopriať strečingové cvičenia a kliky. Vďaka tomu si zlepšíme krvný obeh a okysličíme mozog, čo nám pomôže fungovať počas dňa.

Parkour – šport na cvičenie v meste

Parkour je veľmi nezvyčajný šport pochádzajúci z Francúzska. Je to forma fyzickej aktivity v preklade umenie pohybu. Parkour je o prekonávaní mestských priestorov a prekážok spojených s mestskou architektúrou.

Športovci, ktorí takto cvičia, sú bežci, ale toto je voľný preklad do poľštiny z francúzštiny. Parkour bol výrazne propagovaný prostredníctvom niekoľkých vzrušujúcich akčných filmov a preslávil ho vo veľkej časti Európy. V Poľsku je to veľmi nepopulárny šport, hoci ešte pred pár rokmi ste v uliciach poľských miest mohli obdivovať mestských bežcov.

Dnes sa parkour často zamieňa s freerunningom. Okrem toho, žiaľ, šport má aj svoju zlú povesť. Niektorým stopárom príliš nezáležalo na tom, že prekážkami v ceste im boli drahé autá. Preto je šport vnímaný aj ako delikátny vandalizmus. Nemôžete mu uprieť, že je veľmi veľkolepý. Sledovanie profesionálnych tracerov môže byť naozaj zaujímavé.