Rady pre mladých športovcov

Diétne tipy

Zdravá strava je základom pre každého, kto chce eliminovať prípadné problémy s nadváhou alebo špecifickým zdravotným stavom. Nie každý si však uvedomuje, aké produkty by mali byť súčasťou vyváženého jedálnička. Množstvo rád na túto tému nás čaká na weboch venovaných dietetike a vo vybraných tituloch magazínov.

Vďaka nim vieme zistiť, ktoré potraviny by mali byť pre nás absolútnou prioritou. Určitá zelenina a ovocie si určite zaslúžia osobitnú pozornosť. Práve čerstvá zelenina je najdôležitejším zdrojom cenných zložiek, akými sú vitamíny a minerály.

Okrem ovocia a zeleniny sa oplatí nezabúdať na pravidelnú konzumáciu rýb, ktoré majú tiež pozitívny vplyv na vaše zdravie. Musíte tiež piť dostatok tekutín, aby ste zostali hydratovaní a zbavili sa toxínov. Stojí za to zdôrazniť, že zdravá strava vylučuje sladkosti alebo mastné jedlá, ktoré sa môžu okrem iného ukázať ako príčina obezity.

Podstata obeda

Ak niekto dbá na správnu výživu, je nevyhnutné nezabudnúť na dodržiavanie základných zásad zdravého stravovania. Jednou z nich je otázka, koľko toho zjete. Podľa lekárov a odborníkov na výživu je najlepšie jesť aspoň päť jedál denne, vrátane troch základných.

Je veľmi dôležité jesť obed medzi raňajkami a obedom. V opačnom prípade budeme mať pred obedom zvýšenú chuť do jedla a v dôsledku toho skonzumujeme veľké množstvo jedla naraz. To zase môže prispieť k nadváhe, ktorej by sa určite každý najradšej vyhol. Obed nám navyše pomáha pri regenerácii a zároveň je zdrojom energie.

Myslím, že nemusíte nikoho presviedčať, že to bude obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Preto sa oplatí efektívne využiť prestávku v práci či v škole a siahnuť po konkrétnych potravinách. Ovocie alebo jogurty sú ideálne na obed.

Výživa aktívnych ľudí

ako sa efektívne starať o svoje zdravie a skvelú postavu? Iste, správnym spôsobom, ako to dosiahnuť, je použitie správnej stravy a aktívneho životného štýlu. Dá sa to skombinovať s aktívnym pracovným režimom?

Dôležité je naplánovať si deň, v ktorom si okrem práce nájdete aj čas na relax a šport. Je dôležité vedieť, že práve správne naplánovanie dňa je kľúčom k úspechu. Je mimoriadne dôležité každý deň kontrolovať, čo máme na tanieri. Mastné jedlá, fast-foody by mali z nášho jedálnička nadobro zmiznúť. Strava by mala byť plná rýb, obilnín, zeleniny a ovocia.

Tie poskytujú množstvo vitamínov a mikroelementov potrebných pre správne fungovanie tela. Okrem toho sú zdrojom cenných minerálnych solí. Zeleninu by sme mali konzumovať bez tepelnej úpravy – vtedy si zachováva tie najcennejšie zložky. Je tiež potrebné správne vybrať tréningy – mali by byť pravidelné. Stojí za to vybrať si také disciplíny, ako je beh, cyklistika, plávanie.