Doplnky

Kreatín oceňovaný športovcami

Kreatín používa veľa športovcov, ktorí chcú zvýšiť svoju aeróbnu a anaeróbnu kapacitu. Vďaka tomu zvyšujú svoju vytrvalosť, silu a investujú aj do svalovej hmoty. Jeho fungovanie je také široké, že je ťažké vtesnať jeho popis do niekoľkých viet.

Kreatín plní transportnú a skladovaciu funkciu vo vzťahu k fosfátovým radikálom. Práve tie regulujú metabolické procesy v našom tele.

Formulár
Forma doplnku nie je dôležitá – môžeme užívať tablety aj prášok – kreatín bude v každom z týchto prípadov rovnako účinný.

Na čo si dať pozor?
Účinok kreatínu však môže byť brzdený – napríklad kofeínom v káve. Nezabudnite zadržať potrebu kávy na hodinu alebo dve. Ak to urobíme, zrušíme všetko, čo sme chceli kreatínom dosiahnuť.

Kreatín využívajú nielen športovci. Často ich využívajú aj pacienti pri liečbe chorôb súvisiacich so srdcom. Tu sa však podáva vo forme injekcií.

Hromady keratínu a nafúknuté svaly

Keratínové stacky sú suplementy, ktoré budú obsahovať niekoľko zlúčenín, vďaka ktorým sa telo dokáže rýchlo zregenerovať po zvýšenej fyzickej námahe. Okrem toho budú zodpovedné za takzvané nafúknutie svalov, teda za to, že rýchlo zväčšia svoj objem.

Medzi ich funkcie patrí aj menšia únava, takže športovci môžu bez problémov absolvovať intenzívny tréning zameraný na väčšiu námahu. Čo sa týka zložiek, nájdete tu látky ako nikotínamid adenín dinukleotid, enzým podieľajúci sa na premene L-AAKG na NO. Kľúčovou aminokyselinou je l-citrulín, ktorý prispieva k tvorbe oxidu dusnatého.

Takéto doplnky tiež obsahujú zmesi fosfátov, ktoré uchovávajú živiny v bunkách. Vďaka nim môže mať telo väčšie zásoby mnohých dôležitých zložiek vrátane bielkovín, sacharidov a kreatínu. Nie je nezvyčajné, že takéto doplnky obsahujú kyselinu listovú, ktorá zlepšuje syntézu oxidu dusnatého.

Správny tréning

Začiatok tréningu je moment, kedy by ste mali venovať pozornosť nielen fyzickej námahe, ktorú vykonávate, ale aj tomu, ako vyzerá váš každodenný jedálniček. Oba tieto aspekty sú neoddeliteľne spojené.

Vhodná strava rozhoduje o raste svalovej hmoty, ako aj o neustálom dopĺňaní vody, bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálov. Často sa však stáva, že správna strava na to, aby sa do tela dostala správna hladina týchto zložiek, nestačí. Športovcom prichádzajú na pomoc živiny a doplnky stravy, ktorých úlohou je správne doplniť stravu o zložky, ktoré sú potrebné v procese budovania svalovej hmoty.

Živiny a doplnky sú dostupné vo forme práškov, tabliet, kapsúl alebo tekutín na pitie. Zvyčajne obsahujú bielkoviny, sacharidy, ako aj vitamíny a minerály. Prijatie vhodných opatrení umožní predovšetkým zvýšiť tempo cvičenia a predĺžiť čas svalovej práce. Živiny tiež podporujú rozvoj kostrového svalstva.