Doplnky

Pôsobenie kreatínových doplnkov

Kreatín je doplnok stravy, ktorý si získava veľký záujem u športovcov budujúcich suchú svalovú hmotu. Kondicionér je dostupný ako vo forme rozpustného prášku, tak aj vo forme kapsúl alebo tabliet.

Formy kreatínu – Kreatín je okrem iného mimoriadne obľúbený monohydrát. Toto je údaj, ktorý už roky pomáha športovcom budovať pôsobivé svaly. Kreatín je dostupný vo forme malátu alebo etylesteru. Každá forma sa vyznačuje inou absorpciou, ktorá ovplyvňuje množstvo absorbovaného kreatínu. Výrobcovia uvádzajú na trh upravené formy kreatínu, ktoré majú zabezpečiť uspokojivé výsledky a mať tie najlepšie vlastnosti.

Ako funguje kreatín? Kreatín ovplyvňuje hydratáciu buniek, vďaka čomu svaly získavajú signál k rýchlejšiemu rastu a naberaniu objemu. Okrem toho sa kreatín podieľa na energetických procesoch prebiehajúcich v tele. Vhodná suplementácia umožňuje trénovať intenzívnejšie a rýchlejšie dosiahnuť požadované výsledky.

Doplnky na spaľovanie

Spaľovanie nepotrebného tukového tkaniva je nevyhnutné, keď plánujeme vytvarovať svaly. Po doplnkoch podporujúcich spaľovanie navyše siahame, keď spozorujeme priveľa tuku navyše.

L-karnitín a CLA – Užitočné zložky v doplnkoch sú L-karnitín a CLA. Ide o látky, ktoré urýchľujú proces spaľovania tukov a ich premenu na energiu. Mimoriadne užitočné účinky týchto zložiek by sa mali kombinovať s diétou a tréningom. Cvičíme intenzívnejšie, pretože telo získava ďalšiu dávku energie. Okrem toho používanie týchto doplnkov umožňuje znížiť riziko opätovného ukladania tukového tkaniva.

Prírodné aditíva – Medzi doplnkami na chudnutie nájdeme tie, ktoré obsahujú kofeín. Ide o látku, ktorá podporuje koncentráciu, ale ovplyvňuje aj spaľovanie tukov. Výrobcovia do svojich prípravkov zaraďujú aj zelený čaj. Má zoštíhľujúci účinok a tiež účinne chráni pred škodlivými voľnými radikálmi.

Druhy proteínových doplnkov

Proteín buduje svaly. Pre urýchlenie rastu suchej svalovej hmoty siahajú športovci po proteínových doplnkoch vo viacerých formách.

Prášok a kokteily – Veľmi populárnou formou, v ktorej sú dostupné proteínové doplnky, je prášok. Môžeme rozpustiť vo vode, mlieku alebo šťave, aby sme získali požadovanú konzistenciu. Tu je výbornou voľbou šejker, vďaka ktorému môžeme prášok dôkladne premiešať aj počas práce alebo cestou do posilňovne. Prášok je väčšinou dostupný vo viacerých príchutiach, čo umožňuje prispôsobiť doplnok preferenciám športovca a spríjemniť jeho užívanie. Výrobcovia pridávajú do kompozície vitamíny.

Kapsuly a tyčinky – Existujú aj kapsuly, ktoré sú pohodlným spôsobom, ako zvýšiť množstvo aminokyselín v tele. Kapsulu dokážeme rýchlo prehltnúť a nepripravovať si proteínové jedlo tesne pred tréningom, keď nemáme čas na varenie. Dostupné sú aj proteínové tyčinky vo viacerých príchutiach. Obsahujú cenné aminokyseliny, ktoré dopĺňajú nedostatky a chránia pred rozpadom svalov.