Rady pre mladých športovcov

Posilňovanie jednotlivých partií tela – ako si vybrať správny tréning?

Správny tréning je pojem, ktorý môže pre každého znamenať niečo úplne iné. Telo každého človeka je iné a rôzne cviky môžu byť oveľa efektívnejšie. Napriek tomu sa oplatí hľadať nové cviky na jednotlivé partie nášho tela. Tréning sa môže ukázať ako vhodný až po určitom čase, keď sa celé telo cvičením zefektívni.

Kde nájdeme správne cviky na ramená a iné časti tela? Všadeprítomný internet dnes bude určite pokladnicou spoľahlivých a overených vedomostí v tejto oblasti. Nájdeme tam nielen odporúčané série cvikov, ale aj návody, ktoré nám môžu pomôcť pri správnom prevedení konkrétnych cvikov.

Tiež stojí za to prediskutovať túto otázku s priateľmi, ktorí aktívne športujú. Mnoho ľudí, ktorí chcú nájsť najefektívnejšie cviky na ramená či iné časti tela, siahajú aj po špecializovaných knihách či novinách. Nedá sa poprieť, že v dnešnej dobe máme množstvo metód, ako nájsť pre nás tie najlepšie fyzické cvičenia.

Úloha zahriatia pred tréningom

Aj deti v škole učia rozcvičku pred hodinami telesnej výchovy. Nedá sa poprieť, že správne vedená rozcvička je výbornou formou zvyknutia si na intenzívne fyzické cvičenia, ktoré nás čakajú. Prečo je zahrievanie také dôležité? Prečo na to zabúdame, ak sa chceme športu venovať vážne?

Zahriatie pred tréningom je skvelý spôsob, ako podporiť namáhavejšie aktivity. A čo viac, vykonaním niekoľkých jednoduchých cvikov si môžeme byť istí, že po tréningu nás nebudú trápiť nepríjemné neduhy ako napríklad obľúbená opruzenina. Úloha rozcvičky je preto pri častom športovaní kľúčová, pretože bolestivosť a iné nepríjemné neduhy odrádzajú od fyzickej aktivity a odhodlania do ďalšieho tréningu.

Takýchto pár minút svalového pohybu sa teda oplatí zapamätať bez ohľadu na to, akému športu sa venujeme a či sa vybranej disciplíne venujeme profesionálne alebo šport berieme skôr ako zábavu.

Silový tréning – prečo sa mu oplatí venovať?

Získanie obrovskej fyzickej odolnosti a sily sú často ciele, ktoré si stanovujú aj skúsení športovci. Silové cvičenia sú veľmi obľúbené a umožňujú výrazne zlepšiť výsledky mnohých tréningov. o čo im ide? Prečo je silový tréning taký populárny?

Cviky, ktoré môžeme označiť ako silové sú tréningy, pri ktorých využívame váhu svojho tela. Aj keď sa môže zdať, že sú naozaj ťažko znesiteľné, najmä pre ľudí s veľkou nadváhou, stojí za to sa o tento typ tréningu zaujímať. Výhodou takýchto cvičení sú predovšetkým výsledky, ktoré môžeme pozorovať už čoskoro po začatí tréningu.

Posilňovanie je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí sa chcú postarať o pekne vyrysované svaly a zároveň zoštíhliť postavu. Ďalšou výhodou tohto typu tréningu je fakt, že veľká časť silových cvičení si nevyžaduje žiadne vybavenie a dá sa vykonávať aj v pohodlí domova. Oplatí sa teda zaujímať o túto formu činnosti.