Cvičenia

Cross fit – rýchly a veľmi náročný tréning

Cross fit bol pôvodne vynájdený a zavedený ako prvok cvičenia v americkej polícii. Policajti vďaka tomuto cvičeniu získali silu, kondíciu, motorickú a psychomotorickú výkonnosť. Potom sa tento tréning vyvinul a stal sa mimoriadne populárnym po celom svete. Obľúbené vďaka širokému spektru vlastností a pozitívnemu vplyvu na mnohé aspekty ľudskej telesnosti.

Samotný tréning spočíva vo vykonávaní série niekoľkých intenzívnych cvikov. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa tieto cviky necvičili jeden po druhom, bez prerušenia. Rýchle a intenzívne cvičenia sa vykonávajú určitý čas v závislosti od tréningového programu.

Cross fit je možné cvičiť od 5 do 30 minút, samozrejme intenzitu treba prispôsobiť svojim schopnostiam. Ak chce niekto takto trénovať, musí mať od začiatku veľmi dobrú formu. Bez nej sa, žiaľ, nedá robiť celá séria náročných fyzických cvičení. Je potrebné dodať, že tréningový plán je možné vypracovať tak, aby sa dal vykonávať aj doma.

Káva pred tréningom

Káva je nápoj, ktorý vyvoláva rozporuplné emócie. Možno to nie je tak ostro a kriticky hodnotené ako fajčenie cigariet alebo pitie veľkého množstva alkoholu, ale stále väčšina ľudí predpokladá, že je lepšie ho nepiť. Zároveň nie je také ľahké vzdať sa toho. Vo vašej obľúbenej verzii chutí, zlepšuje náladu a povzbudzuje. V posledných rokoch sa však prístup ku káve zmenil.

Ukazuje sa, že v rozumných dávkach nielenže neškodí, ale dokáže aj pomôcť. Priaznivo pôsobí napríklad na tréningové účinky. A to všetko kvôli kofeínu, ktorý obsahuje. Práve ona zvyšuje prietok krvi, dodáva energiu a zvyšuje vytrvalosť cvičiaceho.

Profesionálni športovci nemôžu piť kávu pred súťažou, no amatéri, ktorí chcú zlepšiť svoj výkon, môžu siahnuť po troche kofeínu. Dôležité je však nepreháňať to. A hlavne si buďte istý, že netrpíte vysokým krvným tlakom. Sledovaním svojho tela môžete ľahko zistiť, ako reaguje na cvičenie po užití kofeínu. Ak niečo nie je v poriadku, navštívte lekára.

Kedy nechať tréning

Fyzická aktivita môže byť taká návyková, že je ťažké vynechať čo i len jeden tréning. To platí najmä pre ľudí, ktorí cvičia, aby schudli. Viac-menej sa podvedome obávajú, že ak nezavedú celý tréningový plán, nedosiahnu predpokladané efekty.

Niektorí majú dokonca pocit, že vynechanie jednej pohybovej aktivity úplne pokazí výsledky tréningu. Medzitým to niekedy nielen stojí za to, ale dokonca by ste mali cvičenie nechať. Určite, keď dôjde k úrazu alebo chorobe. Ba čo viac, aj chvíľka sezónnej únavy môže byť príležitosťou trochu spomaliť.

Nič také sa nestane, ak na pár či dokonca niekoľko dní človek tú námahu trochu vzdá. Je to dobré pre psychiku, pretože to znamená porušiť rutinu. Navyše telo získa čas na regeneráciu. Činnosti sa nemusíte úplne vzdať, ale môžete ju nahradiť niečím menej náročným. Napríklad na pokojnú prechádzku.