Doplnky

Pre koho sú proteínové doplnky určené?

Športovci sú každý deň vystavení mnohým nedostatkom, ktoré vyplývajú z používania sacharidov a bielkovín na tvorbu energie a budovanie svalov. Dostatočné dopĺňanie živín je preto nevyhnutné. Najmenej žiadúci proces je vyčerpanie svalov – tento proces prebieha pri nedostatku vhodného stavebného materiálu pre telo.

Ubúdanie svalovej hmoty brzdí budovanie postavy, čo je u silových športovcov dôležité. Preto sa odporúča konzumovať proteínové doplnky. Vďaka aminokyselinám obsiahnutým v týchto produktoch je možné efektívne budovať svalovú hmotu, ale aj brzdiť katabolické procesy. Ich účinkom je rozpad svalových vlákien.

Proteínové doplnky s nadšením používajú vytrvalostní športovci, kulturisti a fitness športovci, ktorí chcú podporiť telo v každodennom tréningu prostredníctvom stravy. Pre všetky tieto skupiny je najdôležitejšia účinná regenerácia. Pred kúpou konkrétneho kondicionéra sa oplatí prečítať si jeho zloženie – vďaka tomu si pre seba vyberieme dokonalý produkt.

Aké sú zložky proteínových doplnkov?

Proteínové doplnky sú doplnky stravy, ktoré obsahujú veľké množstvo syntetických, spracovaných bielkovín rôzneho druhu. Ich zloženie nie je zložité – prevažujú samozrejme bielkoviny. Sú dôležité najmä pre športovcov – tieto doplnky vďaka svojmu zloženiu umožňujú doplniť nedostatky konkrétnych živín a umožňujú budovať hodnotnú svalovú hmotu. Tento typ doplnkov obsahuje rôzne bielkoviny.

Najobľúbenejšie sú srvátkové proteíny, vyznačujú sa rýchlou vstrebateľnosťou, pretože aminokyseliny sa do krvného obehu uvoľňujú už po 25 minútach po konzumácii.Používajú sa aj proteínové izoláty, ktoré sú cenené pre veľké množstvo čistých bielkovín. Pomaly vstrebateľné proteíny sú napríklad proteínové koncentráty. Ich konzumácia sa odporúča vo večerných hodinách.

Doplnky tiež obsahujú sacharidy. Ich úlohou je urýchliť anabolické procesy, ako aj dodať telu dodatočnú energiu. To je mimoriadne dôležité po intenzívnom tréningu. Sacharidy umožňujú predĺžiť prácu svalov a posilniť ich. V proteínových doplnkoch sú tiež minerály a vitamíny.

Aký účinok vykazujú proteínové doplnky?

Proteínové doplnky sú vďaka svojmu účinku už roky jedným z najpoužívanejších produktov u športovcov. Ich pôsobenie je široké, preto sa odporúčajú športovcom bez ohľadu na ich disciplínu – odporúčajú ich športoví výživoví poradcovia a tréneri. Úlohou proteínových doplnkov je poskytnúť hodnotný stavebný kameň svalov, teda bielkoviny.

Tvoria svalové vlákna. Proteíny sú nevyhnutné pri regeneračných procesoch po tréningu – pomáhajú brzdiť katabolické procesy, teda tie, ktoré vedú k rozpadu svalov. Sacharidy obsiahnuté v živinách sú zodpovedné za poskytnutie väčšieho množstva energie – vďaka tomu môžu dlhšie pracovať a zároveň podporovať sebarozvoj.

Výhodou tohto typu produktu je jednoduchosť dávkovania – výrobcovia uvádzajú tieto informácie na etiketách a doplnky sa miešajú s mliekom alebo vodou. Nevyhnutná je však pravidelnosť, keďže ľudské telo v danom čase prijíma určité množstvo bielkovín. živiny nájdete v mnohých športových obchodoch.