Doplnky

Predtréningové doplnky – čo sa oplatí vedieť?

Budovanie svalov je proces, ktorý by sme mali začať ešte pred vstupom do posilňovne. Skvelým nápadom je používať predtréningové doplnky, ktoré nám dodajú nielen silu počas cvičenia, ale aj ochránia naše svaly pred nadmerným vykorisťovaním.

Takéto živiny sa pripravujú na skutočne intenzívnu fyzickú námahu. Nájdeme v nich množstvo cenných ingrediencií, ktoré výrazne pomôžu pri budovaní svalovej hmoty a redukcii telesného tuku.

Väčšia vytrvalosť – Ľudia, ktorí pred tréningom dodajú silu, budú určite vytrvalejší a odolnejší voči únave. Zároveň zabránia frustrácii a skľúčenosti, ktorá by mohla nastať pri príliš tvrdom tréningu.

Zloženie – Predtréningové doplnky majú veľmi rôznorodé zloženie – môžete si vybrať presne to, čo potrebujete. Individuálne sa rozhodnete, čo bude pre vás momentálne najužitočnejšie.

Môže to byť napríklad citrulín malát – špeciálna zložka, v ktorej sa spájajú vlastnosti kyseliny jablčnej a aminokyseliny citrulínu. Je to látka podieľajúca sa na syntéze oxidu dusnatého a zvyšovaní množstva kreatínu vo svaloch.

Kofeín – nepriateľ alebo spojenec tréningu?

Kofeín získaný z prírodných zdrojov, a teda predovšetkým zo zalievanej kávy, je hlavným spôsobom stimulácie, zvýšenia energie a koncentrácie. Často sa objavuje v živinách a doplnkoch výživy. Neškodí jeho účinok ľuďom, ktorí intenzívne trénujú? Kde je hranica škodlivosti?

Hneď na úvod treba poznamenať, že pitie 2 šálok kávy denne nespôsobuje nášmu organizmu žiadne škody. Jediným vedľajším účinkom môže byť vyplavovanie horčíka, vápnika, draslíka, ak samozrejme nedodržiavame správnu diétu. Káva pred tréningom zvyšuje tepovú frekvenciu, dodáva nám silu a energiu, zefektívňuje tréning.

Kedy by sa to malo opustiť? Kofeín sa neodporúča ľuďom, ktorí majú problém s krvným tlakom. Jeho ešte väčšie zvýšenie kávou a tréningom môže mať veľmi škodlivé následky. Kávový nálev vypitý nalačno môže podráždiť žalúdok a energetické nápoje môžu spôsobiť nepravidelný tep, podráždenosť a úzkosť. Ako všetky stimulanty, aj káva je dobrá, ak sa pije s mierou.

Správny tréning

Začiatok tréningu je moment, kedy by ste mali venovať pozornosť nielen vykonávanej fyzickej námahe, ale aj tomu, ako vyzerá váš každodenný jedálniček. Oba tieto aspekty sú neoddeliteľne spojené.

Správna strava rozhoduje o raste svalovej hmoty, ako aj o neustálom dopĺňaní vody, bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálnych solí. Často sa však stáva, že na získanie správnej hladiny týchto zložiek v tele nestačí len dobre vyvážená strava. Športovcom prichádzajú na pomoc živiny a doplnky stravy, ktorých úlohou je doplniť stravu o zložky, ktoré sú potrebné v procese budovania svalovej hmoty.

Živiny a doplnky sú dostupné vo forme práškov, tabliet, kapsúl alebo pitných tekutín. Zvyčajne obsahujú bielkoviny, sacharidy, ako aj vitamíny a minerály. Prijatie správnych opatrení vám umožní predovšetkým zvýšiť tempo cvičenia a predĺžiť čas svalovej práce. Živiny tiež podporujú rozvoj kostrového svalstva.