Rady pre mladých športovcov

Tréning nestačí

Veľa ľudí sa zameriava na kvantitu a kvalitu tréningu. Bohužiaľ, ako sa ukazuje, samotná fyzická námaha na dosiahnutie zamýšľaného cieľa nestačí. V prvom rade nezabúdajte, že pri cvičení strácate z tela nielen vodu, ale zbavujete sa aj elektrolytov. Dbajte teda na ich doplnenie, so správnymi tekutinami to zvládnete.

Ak pracujete na budovaní svalovej hmoty, dbajte na dostatočný príjem bielkovín. Proteín konzumovaný vo forme potravinových produktov tu nestačí. Oplatí sa začať konzumovať proteínové doplnky. Okrem toho by mala byť strava fyzicky aktívneho človeka správne vyvážená, ale aj pestrá. Je dôležité jesť pravidelne.

Ak to momentálne nie je možné, uistite sa, že máte doplnky, ako sú športové tyčinky, ktoré poskytnú potrebné zložky a sú ekvivalentom zdravého jedla. Okrem uvedených produktov je potrebné poskytnúť aj vitamíny. Nedostatok vitamínov v tele môže mať negatívny vplyv na organizmus a oddialiť proces budovania svalovej hmoty.

Stopercentná motivácia do tréningu

Asi nikto nebude poprieť, že je oveľa príjemnejšie vykonávať intenzívne fyzické cvičenia, ak máme chuť na takýto tréning. Bohužiaľ, niekedy nás následné cvičenie len unaví a naše telo nie je pripravené prijať nové fyzické výzvy.

Práve v tejto situácii sa oplatí rozhodnúť pre suplementy pre športovcov, ktoré patria do skupiny predtréningových prípravkov. Vďaka nim zabezpečíme, že ani extrémne intenzívny tréning nás neodradí od ďalšieho cvičenia. Stojí za zmienku, že tieto typy prípravkov sú veľmi často zdrojom okrem iného aj arginínu, vďaka čomu zabezpečujú účinok takzvanej svalovej pumpy.

Určite každý profesionálny športovec dobre vie, že je to významné v situácii, keď chceme výrazne zvýšiť svalovú hmotu. Nie nadarmo sa predtréningové doplnky odporúčajú najmä tým, pre ktorých je dôležitá uspokojivá efektivita športového tréningu.

Kofeín pred tréningom

Daždivý deň, ťažký deň v práci a tréning pred nami. Čo robiť, aby ste to prežili efektívne a nespali na cvičebných pomôckach? Kofeín nás zachraňuje. Siahnite však po jeho prírodnej verzii – je zdravšia a funguje úplne rovnako ako tá, ktorú obsahujú energetické nápoje.

Kofeín nie je len stimulácia – zdalo by sa, že asi tucet minút po vypití espressa do nás vstupujú nové sily. Nálev z bohov však nielen zvyšuje tlak a stimuluje centrálny nervový systém, ale zvyšuje aj našu koncentráciu a odolnosť voči stresu zvýšením komfortnej zóny. Čo to znamená? Viac-menej, že po káve budeme odolnejší voči bolesti a námahe. Štúdie tiež ukazujú, že káva pôsobí antidepresívne a zlepšuje náladu – to sa bude hodiť aj počas tréningu.

Kofeín nielen v káve – Cennú látku nájdete predovšetkým v káve, ale aj v čajoch, coca-cole (tu pozor na cukor), energetických nápojoch, géloch, ale aj špeciálnych rozpustných suplementoch (s podobným zložením ako obľúbené „energetické nápoje“).