Zdravie

Tuky sú spojenci na ceste k zdraviu

Mnoho ľudí, ktorým záleží na zdravej výžive, robí veľkú chybu tým, že vynecháva zo svojho jedálnička tuky. Dlhé roky sme presvedčení, že sú škodlivé, prispievajú k nadváhe a kardiovaskulárnym ochoreniam. Ukazuje sa, že takéto názory nie sú celkom pravdivé. Tuky sú základnou živinou, ktorá by v dobre vyvážených jedlách nemala chýbať.

Sú zdrojom mastných kyselín dôležitých v mnohých metabolických procesoch, sú tiež súčasťou bunkových membrán. Treba mať na pamäti, že viac ako 2/3 stravy by mali tvoriť nenasýtené tuky. Mononenasýtené nájdeme napríklad v olivovom oleji. Omega 3 polynenasýtené tuky majú fantastický vplyv na zdravie, pretože zmierňujú zápaly, zlepšujú imunitu, majú antiaterosklerotické a antidepresívne vlastnosti.

Tieto cenné látky nájdete predovšetkým v ľanovom oleji a ľanových semienkach, ale aj v orechoch, tučných rybách a morských plodoch. Musíme však pamätať na to, aby sme sa vyhýbali potravinám obsahujúcim takzvané trans-tuky. Nevyskytujú sa v prírode, ale vo vysoko spracovaných potravinách.

Zdravá tmavá čokoláda

Hoci nie je zaradený do skupiny zdravých produktov, pretože väčšinou obsahuje cukor a rôzne chemické prísady, nedajú sa mu uprieť niektoré zdravotné benefity. Obsahuje rôzne vitamíny a minerály, z ktorých najcennejší je horčík. Je najžiadanejší, pretože stres a káva ho z tela vyplavujú.

Tento prvok je dôležitý pre správnu činnosť srdca a nervovej sústavy, ako aj pre pocit pokoja na dennej báze. Spolu s vitamínmi B je jednou z najdôležitejších zložiek pre pohodu. Preto je dobré jesť tmavú čokoládu, ale nie príliš často.

Na jej konzumáciu sa oplatí pamätať najmä pri pití kávy, pretože ani pri rozhodnutí zdravo sa stravovať sa kávy úplne nevzdáte. Moderovanie je kľúčom. Čo sa týka čokolád, najlepšie je vyberať tie, ktoré majú veľa kakaa a čo najmenej umelých prísad. Kakao sa oplatí piť aj samotné. Druh, ktorý kúpite v kartónovom obale. Horúce s vodou je veľmi zdravé.

Zdravé stravovanie

Nepochybne väčšina ľudí, ktorí aktívne sledujú najnovšiu tlač a pozerajú televíziu, si uvedomuje, aké dôležité je zdravé stravovanie v našom živote. Podľa starého známeho príslovia sme to, čo jeme, preto sa nám zdá mimoriadne dôležité starať sa o stravu. Oplatí sa nezabudnúť zjesť päť vyvážených a hodnotných jedál každý deň a vypiť aspoň dva litre neperlivej minerálky.

Zdravá strava by mala obsahovať aj čerstvú zeleninu a ovocie a tiež celozrnné pečivo. Oplatí sa jesť tmavé krúpy, hnedú ryžu alebo celozrnný chlieb. Nezabúdajte ani na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú okrem iného v olivovom oleji a v rybom mäse. Zdravé stravovanie a pohyb primeraný veku pomáha udržať si zdravý a mladistvý vzhľad po mnoho rokov. Okrem toho je zdravý životný štýl neoceniteľný aj pri prevencii a liečbe niektorých závažných ochorení. Stojí za to sa o seba postarať!