Doplnky

Ako nakupovať doplnky múdro?

Výživové doplnky pre športovcov je možné zakúpiť v stacionárnom alebo internetovom obchode. Záleží na nás, či sa necháme oklamať nepoctivým predajcom, alebo si kúpime produkt, ktorý nám pomôže dosiahnuť očakávané výsledky tréningu.

Kde kúpiť? – Stacionárne predajne nám dávajú možnosť vidieť všetky produkty, prečítať si ich zloženie a skontrolovať dátum spotreby. Ak je predajca kompetentná osoba, určite nám pomôže vybrať doplnok, ktorý bude pre nás vhodný. Internetový obchod ponúka veľa pohodlia. Zadáme príslušnú kategóriu produktu a vyberieme konkrétne zloženie. Máme dostatok času na zoznámenie sa so sortimentom a kuriér nám nákupy doručí priamo domov. Vyberajme však len overené obchody.

Pozor na produkty! Nie každý produkt, ktorý sa predáva ako doplnok, ním v skutočnosti je. Na webe nájdeme nepoctivých predajcov, ktorí sa nám budú snažiť predať nekvalitné prípravky alebo riešiť distribúciu nelegálnych látok, pričom si pochvaľujú rýchle jednanie. Nezabúdajme, že nelegálne steroidy nás môžu vážne poškodiť.

Zloženie doplnkov na chudnutie

Živiny, ktoré nám majú pomôcť rýchlejšie budovať čistú svalovú hmotu, majú rôzne vzorce. Ako si vybrať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Ako budovať hmotu pomocou doplnkov?

Proteíny a sacharidy – Práve bielkoviny sú najžiadanejšou zložkou športovcov, ktorí snívajú o úžasných svaloch. Proteínové doplnky sú dostupné v rôznych formách. Srvátkový proteín je dychtivo vybraný, pretože sa dobre vstrebáva a dodáva telu aminokyseliny s rôznou dĺžkou reťazca. Vďaka tomu sa vstrebávajú postupne a systematicky obnovujú straty svalového tkaniva spôsobené intenzívnym cvičením.

Sacharidy dodávajú energiu – Zloženie živiny by malo obsahovať sacharidy s rôznou dobou vstrebávania. Jednoduché cukry nám dodajú energiu takmer okamžite, kým zložité cukry postupne uvoľňujú svoje dávky. Naše telo tak môže počas celého tréningu intenzívne pracovať. S jednoduchými cukrami by sme začali s veľkým nadšením, ktoré by veľmi rýchlo vychladlo.

Nevýhody doplnkov stravy

Aj keď na užívanie doplnkov stravy panujú protichodné názory, treba povedať priamo – nie je nič zlé na tom, keď náš jedálniček dopĺňame premyslenou, zodpovednou suplementáciou. Pri ich používaní však musíte postupovať s mierou a vybrať si ich podľa svojich potrieb.

Veľmi často ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s tréningom a diétou, pokúšaní vidinou rýchlych a veľkolepých účinkov, užívajú doplnky v nadmernom množstve. To je veľká chyba. Akékoľvek zmeny v dávkovaní odporúčanom výrobcom spôsobia nielen to, že prípravok nebude účinkovať tak, ako má, ale negatívne vplývajú aj na fungovanie nášho organizmu.

Výsledkom môže byť ospalosť, bolesti hlavy a dokonca otrava organizmu. Pascou je aj fakt, že čím viac suplementov užívame, tým sme odolnejší voči ich účinkom. To spôsobuje nedobrovoľné zvýšenie ich dávky, ktoré je tak nepriaznivé pre zdravie. Preto skôr ako začneme so suplementáciou, mali by sme zájsť k lekárovi alebo dobrému trénerovi. Ich rady budú neoceniteľné.