Cvičenia

Čo je funkčný tréning?

Nevieš, čo presne je tento typ tréningu a chcel by si ho v budúcnosti využiť? Potom by ste si mali nájsť čas a prečítať si náš článok o tejto problematike. No a funkčný tréning je typ cvičenia zvyčajne veľmi intenzívneho, ktorého účelom je spevnenie svalstva – bez budovania svalovej hmoty.

Teoreticky veľké množstvo ľudí, ktorí trénujú, chce mať veľa svalovej hmoty, no sú ľudia, ktorí takýto cieľ nemajú. Stojí za to vedieť, že k posilňovaniu svalov dochádza veľmi všestranným spôsobom. Zaujímavosťou je, že tento tréning spočíva v napodobňovaní pohybov, ktoré sú vykonávané pri bežných, každodenných činnostiach.

Tu však máme do činenia s rýchlejším tempom a množstvom opakovaní v sérii. Je dôležité, aby funkčný tréning spevnil telo a znížil riziko zranenia pri rôznych aktivitách. Navyše vám umožňuje pohybovať sa oveľa sebavedomejšie a efektívnejšie. Inými slovami, človek je jednoducho výkonnejší a športovejší.

Počas letnej prípravy

Predtým, ako vyrazíte na tréning vonku, musíte urobiť jednoduché zmeny vo svojej cvičebnej rutine, aby ste udržali svoje cvičebné série v bezpečí a dosiahli požadované výsledky. V prvom rade si chráňte pokožku. Holá pokožka by nikdy nemala byť vystavená škodlivým UV lúčom. Bude užitočné aplikovať krém 15 až 20 minút pred tréningom.

Taktiež, čo sa týka letnej prípravy, je najlepšie vyhnúť sa najhorúcejším hodinám. Najlepšie je cvičiť ráno alebo keď slnko začína zapadať – potom pôjde vonkajšie cvičenie ľahšie, čo znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa budete môcť držať zaužívanej rutiny. Môžete experimentovať s hodinami, aby ste nakoniec našli čas dňa, ktorý najlepšie vyhovuje vašim osobným preferenciám.

Najlepšie je vybrať si ľahké oblečenie voľného strihu vyrobené z materiálu, ktorý odvádza vlhkosť od tela. Pred horúcimi slnečnými lúčmi vás môže ochrániť aj tvárový štít alebo klobúk a okuliare. Správna hydratácia je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob ochrany zdravia počas letnej prípravy.

Bolesť stehna po tréningu

Bolesť stehien je bežnou chorobou, ktorá postihuje ľudí, ktorí intenzívne trénujú v posilňovni. Najčastejšie sa objavuje na začiatku dobrodružstva s posilňovňou. Žiadna rozcvička, príliš ambiciózny cvičebný plán – na účinky nemusíte dlho čakať. Bolesť stehna sa však dá riešiť mnohými rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšie je kúpiť si v lekárni špeciálnu hrejivú masť.

K dispozícii sú aj špeciálne hrejivé náplasti. Nič tak neupokojí unavené svaly ako masáž. Môže sa to urobiť pomocou vyššie uvedenej masti. Keď sa bolesť stehna objaví občas, až po úvodnom tréningu, nemalo by nás to znepokojovať. Mali by sme sa však znepokojiť, keď sa bolesť stehna objavuje častejšie.

Môže to byť príznak oveľa vážnejšieho stavu. V dôsledku intenzívneho tréningu mohlo dôjsť k poškodeniu svalov alebo únave. Je teda indikovaný odpočinok. Chybou pri zostavovaní tréningového plánu je vynechanie obdobia potrebného na oddych. Skôr či neskôr nás veľmi bolestivým spôsobom odmietnu poslúchnuť.