Každý, kto začína svoje dobrodružstvo so športom, je individualita, ktorá potrebuje prístup k strave aj k tréningu, ktorý mu vyhovuje. V prvom rade treba myslieť na svoje zdravie, rozobrať si svoju telesnú hmotnosť, skontrolovať, či nemáte nadváhu alebo podváhu, naplánovať si racionálne jedlá a hlavne nájsť motiváciu a ochotu cvičiť.
Keď je toto všetko premyslené a strava usporiadaná, je čas ísť do fitka, nováčikom pomáhajú tréneri prítomní v každej dobrej posilňovni, vypracujú individuálny tréningový plán vhodný pre efekt, ktorý chcete dosiahnuť. Oplatí sa investovať do pomoci osobného trénera, ktorého úlohou bude kontrolovať náš cvičebný plán, zavádzať zmeny a motivovať k ďalšej práci na sebe. Ak však nechceme míňať priveľa peňazí, na pomoc prichádzajú fóra a weby pre profesionálov aj amatérov, kde nájdeme množstvo rôznych školení.
4-dňový silový tréning
4-dňový tréningový plán je ideálnym začiatkom cvičenia pre úplného amatéra. Čo je hlavným predpokladom tohto programu? Ide hlavne o to, že všetky cviky zamerané na budovanie svalovej hmoty sú rozložené do 4 dní, po tomto čase začína plán od začiatku a tak kým v ňom nedosiahneme dokonalosť, potom môžete uvažovať o trochu náročnejšom variante tréningu.
Najpohodlnejšie je rozložiť si tieto 4 dni na celý týždeň podľa toho, koľko máme voľného času. Treba tiež brať do úvahy, že tréning nemôže byť príliš častý alebo príliš intenzívny, pretože svaly po náročnom úsilí potrebujú nejaký čas na regeneráciu.
Pre úspešnosť tréningu stačí dodržať niekoľko základných pravidiel: prestávky medzi jednotlivými cvikmi by nemali byť dlhšie ako 120 sekúnd, každý cvik by mal obsahovať maximálne 12 opakovaní (počet treba prispôsobiť úrovni pokročilosti daného človeka), strava je základom pre plánovanie akéhokoľvek tréningu, bez toho, aký cieľ chceme dosiahnuť.
Prináša týždeň voľna od tréningu zmeny?
Pri tréningu v posilňovni nezabúdajte, že telo potrebuje čas na regeneráciu. V opačnom prípade môžeme stagnovať a dlhodobo nedosahovať žiadne výsledky. Mnoho ľudí na túto skutočnosť zabúda a do značnej miery preťažuje svoj organizmus. Nie je to dobrý krok, pretože tréning, keď je naše telo vyčerpané, môže dokonca viesť k zraneniu.
Z času na čas sa oplatí urobiť si týždennú prestávku, aby ste svojmu telu dali čas na obnovu vitality. To môže priniesť veľa výhod a vďaka takémuto posunu prekonáme stagnáciu v tréningu. Počas tejto doby stojí za to postarať sa o dobrý spánok, strečing a opustenie akejkoľvek fyzickej aktivity.
Je tiež potrebné pripomenúť, že ak pociťujeme akúkoľvek bolesť alebo nepohodlie v kĺboch, mali by sme okamžite ukončiť tréning a poradiť sa s rodinným lekárom alebo fyzioterapeutom. Pomôže nám to predísť prehĺbeniu zranenia, ktoré nás môže vyradiť zo športu na dlhší čas a tomu sa určite chceme vyhnúť.