Je ťažké si predstaviť zdravý životný štýl bez športovania. Často však máme problém, akú disciplínu zvoliť. Ukazuje sa, že beh je v zime taký nepríjemný a jazda na bicykli tiež. Aerobik a posilňovňa sú zase pre mnohých nudné aktivity. Takže možno stojí za to vybrať si bazén?
Prečo je kúpalisko také dobré riešenie? Pretože ho môžete používať rovnako pohodlne bez ohľadu na ročné obdobie a počasie. Plávanie je šport, ktorý dokonale formuje postavu a rozvíja svaly. Je tiež ťažké nazvať ich nudnými – najmä keď používame rôzne plavecké štýly. Navyše, keď sme na kúpalisku, necítime únavu – objavuje sa až po opustení vody.
Plávanie sa odporúča najmä obéznym ľuďom, ktorí majú problémy s chrbticou a kĺbmi – táto disciplína nezaťažuje kostrový systém, je naozaj bezpečná. A ak vás omrzí plávanie, vždy si môžete vybrať aqua aerobik, teda hodiny aerobiku v bazéne – samozrejme v rytme hudby.
Aqua aerobik – alternatíva plávania
O tom, že plávanie je jeden z najefektívnejších a najbezpečnejších športov, ktorý sa dá praktizovať, je známe už dlho. Navyše, ak využívate krytý bazén, môžete túto disciplínu považovať za veľmi pohodlnú a možno ju cvičiť bez ohľadu na ročné obdobie (a počasie). Ale čo ak plávanie nie je vašou silnou stránkou?
Ak nemôžete alebo z nejakého dôvodu neradi plávať, stále máte šancu získať všetky výhody, ktoré vám tento šport poskytuje. Stačí si vybrať hodiny aqua aerobiku, teda aerobiku vykonávaného vo vode (v bazéne). Rovnako ako plávanie, aj vďaka týmto aktivitám si rýchlo a bezpečne rozviniete svaly a vyformujete si postavu.
Je to skvelý spôsob, ako schudnúť. Je veľmi dôležité, aby cvičenie vo vode nezaťažovalo ani kĺby, ani chrbticu – čo sa o klasickom aerobiku povedať nedá. Niet divu, že aqua aerobik si už niekoľko rokov získava čoraz viac priaznivcov. Ide o jednu z tých športových disciplín, po ktorých sa naozaj oplatí siahnuť.
Rozcvička – nevyhnutná pred každým tréningom aj v bazéne
Bežne sa hovorí, že šport je zdraviu prospešný. A predsa musí byť jasné, že šport, ktorému nepredchádza rozcvička, môže viesť k mnohým nepríjemným výsledkom, ako sú vyvrtnutia, natiahnutie svalov, vyvrtnutia a rôzne druhy zranení. A hoci mnohí ľudia nemajú radi rozcvičku, mali by ste si uvedomiť, že to treba považovať za povinnosť – nemusí to byť najpríjemnejšie, ale zaberie vám to len pár či desať minút, nie je náročné a umožní vám výrazne zvýšiť bezpečnosť správneho tréningu – bez ohľadu na jeho typ.
Ako by mala vyzerať správna rozcvička? Neexistuje jeden súbor cvikov, ktorý by mal tvoriť chrbticu vašej rozcvičky. V podstate všetko závisí od toho, aký šport budeme po rozcvičke robiť. Pamätajte však, že zahrievacie cvičenia musia zahŕňať celé telo – od hlavy po päty – s dôrazom na tie časti tela, ktoré budú po zahriatí obzvlášť namáhané. Tempo a intenzitu cvikov prispôsobujeme vlastným schopnostiam – nechceme telo nútiť ešte pred začiatkom poriadneho tréningu.