Jednou z najväčších svalových skupín v tele každého človeka sú chrbtové svaly, ktoré v podstate určujú vzhľad postavy. Čo sa týka cvikov na chrbát, oplatí sa ich robiť nielen pre zlepšenie vzhľadu postavy, ale predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Cvičením týchto svalov dokážete posilniť chrbticu, čo je v podstate náš základ.
Ochorenia aj poranenia chrbtice sa objavujú veľmi často, preto aby ste sa im vyhli, stojí za to zamerať sa na precvičovanie práve tejto partie tela. Aké cvičenia sa však oplatí robiť? Najlepšie sú v tomto prípade príťahy, no vyskúšať treba aj veslovanie s činkou alebo tzv. klasický mŕtvy ťah.
Všetky tieto cviky by mali priaznivo pôsobiť na chrbtové svaly, no pred ich vykonaním by ste sa mali rozhodnúť zahriať sa. Nemalo by to trvať príliš dlho, ale je to nevyhnutné, pretože tak pripravíte svaly na prácu a vyhnete sa zraneniam.
Domáci tréning – správny prístup je veľmi dôležitý
Školenia majiteľov domov sú veľmi obľúbené, pretože bez špecializovaného vybavenia je každý z nás schopný vykonávať rôzne cvičenia. Jediným nástrojom je naše telo a naša váha, ktorej váhu musíme väčšinou zdvihnúť alebo držať. Základným domácim cvikom na prsné svaly sú kliky.
Kliky môžeme vykonávať rôznymi spôsobmi, podľa toho, akou svalovú skupinu mienime precvičovať. Čím väčšia je vzdialenosť medzi rukami, tým viac zapájame svaly hrudníka, samozrejme, nepreháňajme to, príliš veľká vzdialenosť medzi rukami môže mať za následok pomliaždenie čeľuste. Jednou z najzaujímavejších vecí, ktoré sa vám môžu doma hodiť, sú rúčky na push-up.
Položíte ich na zem, uchopíte ich rukami a tým zväčšíte rozsah ohýbania paží – čo nám umožní cvičiť efektívnejšie. Ak robíme naozaj ťažké série, mali by sme po každom tréningu oddychovať 48 hodín, ak vykonávame len niekoľko ľahkých sérií, môžeme robiť kliky každý deň. Kliky sú skvelé cvičenia doma aj vonku, napríklad pri prechádzke so psom.
S tým všetkým vám pomôže proteín
Proteín – toto slovo dobre pozná každý, kto cvičí. Umožňuje vám tvarovať postavu a spaľovať tuk. Ak chcete obohatiť svoj jedálniček o bielkoviny, oplatí sa siahnuť po mlieku, strukovinách, vajciach a mäse. Diéta s vysokým obsahom bielkovín a zníženým obsahom sacharidov vám pomáha schudnúť a nie je v tom žiadna mágia. Nikomu nie je tajomstvom, že bielkovinové potraviny putujú naším telom dlhšie a na dlhšie zasýtia.
Proteín sa tiež odporúča prijať po tréningu, pretože pomáha regenerovať svaly a budovať ich hmotu. Proteínové doplnky sú klasikou pre ľudí, ktorí športujú každý deň. U ľudí, ktorí pravidelne cvičia v posilňovni, dopyt po tomto stavebnom materiáli určite rastie.
Neexistuje žiadna špecifická, „tuhá“ dávka proteínovej potreby, avšak na základe výskumov a diskusií môžete staviť na rozpätie 1,4 g na kilogram telesnej hmotnosti. Doplnok nepotrebuje každý – ak ste schopný doplniť bielkoviny len vďaka strave, tak je to zbytočné. Proteín vo forme živiny je však výhodnejší a ten si neodopierame.