Vďaka každodennému pohybu sa cítime zdravo a niektorí ľudia si pri diéte zaraďujú do svojho denného rozvrhu hodinový tréning. Bohužiaľ, ako sa ukazuje, každodenné cvičenie nie je pre naše telo až také zdravé. V prvom rade si musíme uvedomiť, že naše telo potrebuje regeneráciu a nie je schopné cvičiť každý deň.
Cvičenie je samozrejme dôležité a hýbať by sa mal každý z nás, pretože vďaka tomu žijeme dlhšie, sme menej obmedzovaní v pohybe a nepriberáme. To však neznamená, že musíme cvičiť každý deň. Špecialisti na tréning odporúčajú tri alebo štyri dni cvičenia týždenne, aby ste zostali zdraví. Ak chcete schudnúť, najlepšie je cvičiť 5 dní v týždni. Tieto dva dni voľna sú potrebné na to, aby sa naše telo zregenerovalo. Nespútané telo a neustále namáhané svaly nás môžu oslabiť a v dôsledku toho ľahko prísť k úrazu.
Bohužiaľ, veľa ľudí verí, že nie je nič lepšie ako intenzívny tréning, ktorý vám pomôže rýchlo dosiahnuť požadovaný efekt. Nezabúdajte však na striedmosť, pretože veľa ľudí už po príliš intenzívnom cvičení utrpelo zranenia.
Cvičenie ráno a večer
Kedy cvičiť To je otázka, ktorú si kladie priemerný občan. Počas práce mu na fyzickú aktivitu veľa času neostáva. A keď sa rozhodne nejakú nájsť, vtedy nastáva dilema, kedy je najvhodnejší čas na cvičenie.
Odporúča sa pohyb kedykoľvek počas dňa. Nie všetky aktivity však prinesú pozitívne výsledky, ak nie sú prispôsobené cirkadiánnemu cyklu. Cvičenie neskoro večer je lepšie vôbec vynechať. Niekoľko hodín pred spaním sa môžete pokojne prejsť. Telo sa tak okysličí, no nepreťaží. Svaly tiež potrebujú čas na odpočinok pred spaním.
Ranné cvičenie má pozitívny vplyv na deň. Poskytujú tiež úžasnú dávku energie. Takže namiesto neustáleho podspávania budíka je lepšie vyskočiť z postele a trochu si zacvičiť. A dokonca aj behanie. Cez deň si málokto môže dovoliť trénovať. Vždy si však môžete vyhradiť pár minút na pretiahnutie svalov. Popoludní bude dokonalá joga alebo pilates.
Cvičte na zlepšenie kondície
Ak sme spozorovali prvé známky zhoršenia našej fyzickej kondície, rozhodne by sme mali zvážiť pravidelný tréning. Len cvičením sa nám podarí získať stratenú formu.
Skôr ako začneme pravidelne trénovať, musíme zhodnotiť našu aktuálnu kondíciu. Ak sme napríklad dlhšie nešportovali, mali by sme začať s ľahšími cvikmi. V opačnom prípade svoje telo rýchlo preťažíme, čo nás môže odradiť od ďalších aktivít. Dôležité je tiež nezabudnúť na rozcvičku. Jednotlivé strečingové cvičenia nám pomôžu správne sa pripraviť na náročnejší tréning.
Samozrejme, dôležité je pravidelne cvičiť. V opačnom prípade môžeme zažiť takzvaný jojo efekt, ktorý sa prejaví opätovným naberaním zhodených kilogramov. Na internete nájdete množstvo návrhov na cvičenie na celkové zlepšenie kondície. Oplatí sa zoznámiť sa s videami vytvorenými fitness inštruktormi, ktoré sú pre nás spoľahlivým zdrojom informácií.