Doplnky

Doplnky stravy – máme im dôverovať?

V poslednej dobe výrazne vzrástla obľuba rôznych doplnkov stravy. Niet sa čomu čudovať, v televízii sú celkom bežne a veľmi agresívne propagované a táto forma prestíže má na niektorých ľudí veľký vplyv. Preto by sa mali viesť kampane na zvýšenie povedomia verejnosti, aby si ľudia uvedomili, že doplnky stravy nie sú liekom na zdravotné problémy.

V niektorých prípadoch môžu byť dokonca škodlivé a v mnohých prípadoch nemajú žiadny účinok. Obmedzenie reklamy na tieto lieky by bol prvý dobrý krok, ktorý by mohol zabrániť ich zbytočnému kupovaniu. To vôbec neznamená, že sa musíte vzdať doplnkov. V skutočnosti ich však treba prijímať len v súlade s individuálnymi potrebami, aby sa doplnili niektoré živiny – tie, ktoré v strave skutočne chýbajú.

Ak nie je možné tieto nedostatky doplniť prirodzenou cestou zmenou stravy, tak po konzultácii s lekárom môžete siahnuť po vybranom doplnku. Nemôže však byť jediným alebo hlavným zdrojom danej zložky, ale len doplnkom jej nedostatkov.

Boj proti vysokému cholesterolu – doplnky

Vysoký cholesterol je veľmi vážnym indikátorom toho, že vo vašom tele nie je niečo v poriadku. Trvalo vysoká hladina zlého cholesterolu má veľmi negatívny vplyv na stav žíl a môže viesť k závažným ochoreniam, ako je ateroskleróza. Bojovať s ním však nie je také jednoduché, keďže stále neexistuje jasný a komplexný výskum toho, čo spôsobuje vysoký cholesterol.

Dá sa pozorovať, že aj niekedy sa stáva, že ľudia, ktorí sú štíhli, vedú zdravý životný štýl a sú na nízkotučnej diéte, nemusia byť nevyhnutne menej vystavení tomuto nebezpečnému faktoru. V poslednom čase sa dokonca hovorí, že rozhodujúca je genetická dispozícia. Môžu spôsobiť, že človek aj na dobrej strave pri obmedzení živočíšnych tukov má problémy s vysokým cholesterolom.

Treba však pamätať aj na to, že na jej kontrolu je potrebný podrobný výskum – tzv zlý a dobrý cholesterol. V prípade odporúčaní lekára môžete siahnuť po doplnkoch stravy na zníženie cholesterolu – ak jeho hladina nie je natoľko závažná, aby ste brali lieky.

Bylinné doplnky – na aké ochorenia

Užívanie suplementov treba dobre premyslieť a užívať len tie prípravky, ktoré sú dôveryhodné, odskúšané a odskúšané. Je potrebné pripomenúť, že doplnky nie sú lieky a nebojujú s chorobami. Môžu len doplniť stravu tak, aby neexistovali špecifické faktory súvisiace s nedostatkom niektorých látok. V poslednej dobe sa stali senzáciou rôzne bylinné doplnky.

Určite sa po nich oplatí siahnuť v mnohých prípadoch, keď chceme pôsobiť profylakticky a podporiť svoje telo v boji s rôznymi neduhmi. Príkladom môžu byť bylinné doplnky s upokojujúcim, upokojujúcim a uspávacím účinkom. Obsahujú bylinné zložky ako chmeľ, medovka a valeriána. Ďalším príkladom sú brusnicové doplnky – odporúčané ľuďom s problémami s močovými cestami.

Treba však pamätať na to, že po nich nesiahame, keď spozorujeme nejaké vážne príznaky – vtedy by sme mali navštíviť lekára. V prípade, že neduhy nie sú pokročilé, môžete si pomôcť doplnkami, môžu doplniť aj terapeutickú liečbu.