Rady pre mladých športovcov

ABC začínajúceho bežca

Chcete začať behať, ale nechcete míňať majland za profesionálne oblečenie a tréningy? Oplatí sa prečítať si nasledujúce tipy, ktoré vám umožnia začať vaše joggingové dobrodružstvo ekonomicky a bezpečne.

Prvým prvkom vášho outfitu, ktorý je pri behaní nevyhnutný, je obuv. Noha je zložitá a spoľahlivá, ale zatiaľ nie. Nadmerné namáhanie kĺbov spôsobené nesprávnym umiestnením chodidla, príliš malá veľkosť topánky, nedostatočné odpruženie alebo zle tvarovaná podrážka môže spôsobiť vážne zranenia. Pri kúpe topánok sa preto poraďte s odborníkom. Ten preskúma, na ktorú časť chodidla kladiete najväčší dôraz a zvolí správny typ obuvi.

Outfit na rekreačný beh okrem topánok nemusí byť veľmi profesionálny. Stačia vzdušné, prírodné materiály, ktoré neobmedzujú v pohybe a pre pohodlie – klobúk, čelenka alebo ľahká šiltovka.

Pri prvých behoch sa nenamáhajte, pravidelne dýchajte, robte cykly jemného behu preloženého chôdzou a určite si so sebou vezmite aj fľašu s vodou. Teraz už len pravidelnosť a vytrvalosť môžu viesť k perfektnej kondícii a zdraviu.

Beh – módny a zdravý šport

Beh si získal srdcia aktívnych ľudí bez rozdielu veku – v súčasnosti behajú mladí, zrelí, ale aj starší ľudia. Z čoho táto situácia vyplýva? Obľúbenosť behu je daná tým, že okrem vhodne zvolenej obuvi nie je potrebné mať špeciálne vybavenie a behať môžete kdekoľvek.

Bežcov najčastejšie nájdete v lesoch, parkoch, ale aj na cyklotrasách. Beh pôsobí na celé naše telo: podporuje dýchací systém, pomáha budovať vytrvalú kondíciu a zlepšuje pohodu. Vyžaduje si beh od nás špeciálnu prípravu? nie. Hneď na začiatku je však potrebné zvoliť vhodnú formu tréningu a zostaviť si tréningové plány na najbližšie dni. Spočiatku je dobré bežať 15-25 minút miernym tempom.

Bude to vhodný úvod do postupného rozširovania výcviku. Dôležité je aj to, že tréning by mal prebiehať prerušovane, aby telo malo čas na regeneráciu. Čo ovplyvňuje beh? Zlepšuje elasticitu celého tela, zlepšuje jeho vytrvalosť a telo lepšie odoláva preťaženiu.

Nezabudnite odpočívať

Neustály stres, pracovné povinnosti či rodinné problémy vždy ovplyvňujú stav celého organizmu. Bez ohľadu na váš životný štýl je nevyhnutné pravidelne odpočívať.

Tu je najdôležitejší odpočinok v podobe spánku, ktorý by mal byť aspoň osem hodín. Ak zaspávame nepravidelne a nedodržiavame pravidelné hodiny nočného pokoja, musíme počítať so zdravotnými následkami. V prvom rade treba spomenúť, že počas spánku sa regeneruje celé naše telo.

Ak si dáme záležať na jej kvalite, na druhý deň sa zobudíme naozaj svieži a pripravení do akcie. Nebudeme pociťovať nepríjemnú únavu, ktorá by sa mohla prejaviť aj bolesťami svalov či hlavy. Za zmienku stojí, že pri kvalite spánku je dôležité zabezpečiť aj dobré vetranie našej spálne. Prísun čerstvého vzduchu má vždy pozitívny vplyv na prácu nášho mozgu a tiež uľahčuje zaspávanie.