Doplnky

Predtréningové doplnky – aké sú tieto produkty?

Predtréningové doplnky sú doplnky stravy určené pre športovcov a aktívnych ľudí. Predpokladom užívania týchto typov produktov je usilovať sa o normalizovanú stravu bohatú na živiny. To, čo odlišuje tento typ živín, je stimulácia organizmu k zvýšenej aktivite a príprava na fyzickú námahu.

To všetko vďaka starostlivo vybraným ingredienciám. Čo je súčasťou balenia predtréningových doplnkov? Nájdeme tam najdôležitejšie zložky, ako sú bielkoviny, sacharidy, mikroelementy, vitamíny. Stojí za to prečítať si ich štítky, aby ste našli niečo pre seba. Medzi početnými predtréningovými suplementmi nájdeme také, ktoré sa vstrebávajú pomalšie alebo rýchlejšie – aj to je aspekt, od ktorého by mal závisieť ich príjem.

Predtréningové doplnky sú cenené aj ako produkt podporujúci spaľovanie tukov – v tomto prípade podporujú využitie zásob podkožného tuku. Živiny tohto typu sú čoraz populárnejšie a možno ich nájsť v internetových obchodoch.

Pre koho sú predtréningové doplnky určené?

Predtréningové suplementy sú produkty so širokým spektrom použitia – môžu ich užívať ľudia, ktorí sa aktívne venujú akejkoľvek športovej disciplíne, alebo tí, ktorí sa zotavujú po dlhej chorobe. Sú to aj produkty pre ľudí, ktorí si chcú správnou stravou regulovať hladinu tuku v tele a správne ho spaľovať.

Pre vysokú dávku vitamínov a mikroprvkov ich môžu užívať aj ľudia, ktorí rekreačne trénujú ako doplnok stravy. Aké sú pravidlá. Existujú nejaké pravidlá pre užívanie tohto typu doplnku? Určite áno. V závislosti od samotného zloženia sa môžu užívať tesne pred tréningom, alebo dlho pred ním – všetko závisí od ingrediencií a stupňa ich vstrebávania.

Čo teda v týchto doplnkoch nájdeme? V doplnkoch výživy je taurín, vďaka ktorému je možné účinnejšie vstrebávať živiny. Citrulín malát sa podieľa na syntéze oxidu dusnatého a je zodpovedný za zvýšenie množstva kreatínu vo svaloch. Malát tiež pomáha znižovať únavu u športovca.

Predtréningové doplnky – sú účinné?

V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že podpora tela by mala prebiehať nielen po tréningu, ale aj pred ním. Mnoho športovcov nie je spokojných s účinkami, ktoré poskytujú klasické suplementy, a tak hľadali niečo nové. Na základe tohto dopytu začali výrobcovia masívne testovať živiny pred a po tréningu.

Predtréningové doplnky pripravujú telo na zvýšenú fyzickú námahu. Poskytujú mu správne živiny a pomáhajú pri redukcii telesného tuku, a tým: budovaní hodnotnej svalovej hmoty. Tieto živiny zahŕňajú rôzne prísady – stojí za to vybrať si sadu, ktorá bude perfektne spĺňať naše očakávania.

Medzi najčastejšie používané zložky patria: beta-alanín, taurín, citrulín malát. Citrulín malát podporuje syntézu oxidu dusnatého, jeho príjem zlepšuje výkonnosť organizmu a športové schopnosti. Kofeín a taurín stimulujú organizmus, podporujú transport živín, znižujú únavu a zvyšujú metabolizmus celého organizmu.