Rady pre mladých športovcov

Tréning v posilňovni a výber trénera

Ak chceme zvýšiť naše účinky silového tréningu, chceme si vybrať trénera. V prvom rade môžeme zvážiť ten najúčinnejší. Na čo by ste však mali staviť? Staré pravidlo znie – treba si vybrať trénera, ktorý môže vyhovovať vašej osobnosti.

Najdôležitejšie môže byť, že osobnostné črty nášho trénera sa približujú našim. Niektorí budú potrebovať človeka, ktorý bude počas tréningu neustále rozkazovať pevným tónom, iní chcú predovšetkým niekoho, kto bude po celý čas ľahkým spôsobom povzbudzovať a podporovať.

Najdôležitejšie je však nájsť trénera, ktorý sa nám bude určite páčiť a s radosťou nám bude venovať svoj čas. Sú ľudia, ktorí pod vplyvom mentora „diktátora“ môžu definitívne odstúpiť z vyučovania. Skúsený tréner sa však určite vie postarať o to, aby sa pod pevnými príkazmi skrývali cviky, ktoré nás môžu priblížiť ku konečnému úspechu.

Nájdenie dokonalého trénera

V prípade kolektívnych športov nie je nájsť ten správny oddiel alebo klub na tréning veľkou výzvou. Samozrejme, vo veľkých mestách, kde sa trénuje aj box či skeleton, dokážu rodičia úspešne odsledovať úplne každý tím a každú športovú disciplínu. Vo veľkých mestách stále častejšie nájdete aj také inovatívne zariadenia, akými sú dráhové cyklistické dráhy či špeciálne curlingové haly.

Disciplíny, ktoré pred dvadsiatimi rokmi úplne chýbali v našom povedomí, sa zrazu dajú úspešne cvičiť na celkom profesionálnej úrovni – vstupom do klubu, účasťou na sústredeniach a medzinárodných turnajoch.

V niektorých chudobnejších mestách už nie sú také špeciálne zariadenia, kde by sa dali trénovať špecializované športové disciplíny, a potom majú rodičia ťažkú ​​voľbu – či organizovať a nechať dieťa trénovať v inom meste, alebo ho presvedčiť, aby si vybralo iný šport. . Z pohľadu rodiča to nepochybne nie sú jednoduché dilemy, ktoré sa dajú vyriešiť.

Podpora od trénera

Pri profesionálnom vykonávaní športu môže športovec často dosiahnuť len toľko, koľko mu tréner dovolí. Najmä v individuálnych športoch, ako je cyklistika alebo tenis, kde musí hráč v čase skúšky vynaložiť všetko úsilie sám, má čas strávený predtým s trénerom obrovský význam.

Väčšinou je to práve tréner, ktorý má najväčší vplyv na záťaž a intenzitu, s akou trénuje pretekár, ktorý sa pripravuje na sezónu alebo konkrétnu súťaž. Nastavuje nielen program na celý ročník, ale do veľkej miery určuje aj to, na aké podujatia hráč v danej sezóne pôjde, a ktoré z toho či onoho dôvodu bude musieť pustiť.

Používanie špecifického vybavenia alebo používanie špecifických tréningových metód tiež závisí vo veľkej miere od trénerských rozhodnutí. Niekedy o nových zamestnancoch, ktorí sú zodpovední napríklad za stravu, varenie alebo masáže, rozhoduje tréner. Súťažiaci a tréner tvoria duo, ktoré sa môže rýchlo nenávidieť alebo zotrvávať v neustálom spolužití a porozumení, od úspechu k úspechu.