Doplnky

Sú produkty ako kondicionéry bezpečné?

Môže byť užívanie doplnkov nebezpečné? Túto otázku si kladú predovšetkým odborníci na výživu, ktorí chcú svojim športovcom čo najlepším spôsobom vypracovať diétny profil. Odpovede prichádzajú najmä od samotných producentov a školiteľov. Tieto produkty sú neustále testované v laboratóriách.

To je dôkazom toho, že ich zloženie je pod prísnou kontrolou špecialistov a dbajú na správny výber ingrediencií. Pre úplnú bezpečnosť a istotu účinku doplnkov je však potrebné dodržiavať pokyny na obale a odporúčania dietológa. Tiež stojí za to vybrať si ten správny kondicionér pre preferovaný štýl tréningu, aby mohol pôsobiť v požadovanom čase.

Dávkovanie živín nie je náročné – na 100 gramov pripraveného nápoja by malo byť približne 80 gramov sacharidov. Živiny nájdete v profesionálnych športových predajniach. V obchodoch sa tiež oplatí pýtať sa na najnovšie produkty dostupné na trhu – mnohé z nich prekvapuje ich receptúra.

Kreatín v živinách

Kreatín je mimoriadne dôležitý prvok ľudského tela, ktorý sa prirodzene vyskytuje predovšetkým v ľudskej chrupavke a svaloch. Táto zlúčenina je zodpovedná za svalové kontrakcie a relaxáciu. Nevyhnutne – nedostatok kreatínu znižuje pohyblivosť týchto častí tela a môže spôsobiť vážne zranenia.

Našťastie sa tento produkt dá doplniť – je dostupný v mnohých formách.Kreatín je súčasťou živín, doplnkov stravy a športových produktov. Pre športovcov je mimoriadne dôležitý – prenáša energiu a umožňuje pohyb tela, ako aj neustále zvyšovanie svalovej vytrvalosti. Najpopulárnejšou formou kreatínu je kreatín monohydrát.

Podporuje budovanie čistej svalovej hmoty, ktorá je dôležitá z pohľadu vytrvalostných a kondičných športovcov. Obmenou kreatínu je chelát horečnatý, ktorý sa nerozkladá, preto je najžiadanejšou odrodou. Kreatín sa vyskytuje aj ako kreatín malát, čo je stabilnejšia látka v monohydráte. Vďaka nemu je možná efektívnejšia regenerácia.

Proteínové doplnky?

Proteínové doplnky sú mimoriadne obľúbené a cenené produkty predovšetkým u športovcov a aktívnych ľudí, ktorí chcú doplniť svoj jedálniček. 100 gramov produktu môže obsahovať až 95 % plnohodnotných bielkovín. Zvyšok tvoria najmä sacharidy a minerálne soli.

Tieto zložky sú potrebné aj pre fungovanie organizmu športovca. Aký je dôvod takého príjmu bielkovín? V prvom rade sú bielkoviny nevyhnutné v procesoch budovania hodnotnej svalovej hmoty.Každodenná ľudská potreba bielkovín je cca 170 gramov, no nie sme schopní túto potrebu uspokojiť.

Proteínové doplnky sú preto skvelým spôsobom, ako uspokojiť tento dopyt, najmä v prípade aktívnych ľudí. Obsah sacharidov umožňuje regulovať regeneračné procesy, znižovať únavu a dodať dodatočnú energiu. Proteínové doplnky využívajú ako kulturisti, tak aj vytrvalostní športovci. Umožňujú vám doplniť vašu každodennú stravu.